Search
Close this search box.

Termovízia: Moderný spoločník a pomocník pri love

Tak ako v iných optických oblastiach, aj na lov existujú rôzne termovízne kamery v rôznych cenových a výkonnostných triedach. Aby ste si preto pobyt v prírode a zážitok z lovu užili plnými dúškami, je potrebné si z množstva širokospektrálnej ponuky správne vybrať.

 

Pevne veríme, že zopár našich orientačných bodov vám s tým pomôže.

Aké je najlepšie rozlíšenie?

Aby vám moderná termovízia slúžila v náročných podmienkach čo najlepšie, mala by disponovať čo najvyšším rozlíšením. Vo všeobecnosti existujú dve rôzne špecifikácie pre rozlíšenie termovíznych kamier. Detektor a rozlíšenie displeja.

 

Rozlíšenia detektorov sa zvyčajne dodávajú v nasledujúcich veľkostiach:

  • 240 × 180;
  • 384 × 288;
  • 640 × 512 atď.

Čím vyšší je počet týchto pixelov, tým lepšie je potom možné obrázok zobraziť. Rolu však nehrá len počet pixelov, ale aj typ snímača. Vo všeobecnosti môžeme rozlišovať tri detektory. K dispozícii je starší ASI detektor, Vox detektor a aktuálny najnovší Vox keramický detektor.

 

Obrysy obrazov vychádzajúcich z detektorov vox sú vo všeobecnosti ostrejšie. Keramický detektor Vox má tiež tú vlastnosť, že spotrebúva veľmi málo energie a tým sa predlžuje výdrž batérie.

 

Kvalitné termovízne prístroje majú okrem vysokých rozlíšení aj veľkú šošovku objektívu. Čím väčšia a kvalitnejšia je táto šošovka, tým viac infračervených vĺn môže preniknúť a tým viac rôznych teplôt je možné zobraziť.

Na čo si dať pri výbere tejto špeciálnej poľovníckej potreby pozor?

Pri výbere termovíznej kamery, ktorá v súčasnosti patrí k nevyhnutným poľovníckym potrebám, by ste mali zvážiť oblasť, v ktorej sa chystáte loviť. Ak ide čisto o územie poľa, počiatočné optické zväčšenie môže byť vysoké, napríklad 3-5 krát.

Ak sa plánujete pohybovať v čisto lesnej oblasti, počiatočné zväčšenie by nemalo byť väčšie ako 1 alebo 2 krát. V zmiešanom prostredí by mala byť hodnota niekde uprostred.

 

Čím väčší je priemer šošovky termovízneho zariadenia a čím lepší je detektor, tým lepší je obraz, ktorý sa zobrazuje na displeji. Vysoké má byť aj rozlíšenie displeja, aby ste videli aj menšie detaily.

 

Veľkú úlohu zohráva aj jednoduchosť použitia. Termovízia by sa mala dať v zime jednoducho používať aj v rukaviciach. Ak ste ľavák, mali by ste zvoliť termovíznu kameru, ktorá sa ľahko ovláda oboma rukami.

Výhody termovíznej kamery

Veľkou výhodou termovíznej kamery je, že ste menej závislí na počasí. Rozpoznanie detailov však zvyčajne nie je také vysoké. Ďalšou výhodou je, že môžete napríklad v skupine rozoznať menšie predmety, ktoré by bežným ďalekohľadom nebolo vidieť, takže dosiahnete menej falošných spustení.

 

Ak na poľovačke pracujete s termovíznou kamerou, môžete teda pozorovať objekt aj v tých najhorších podmienkach viditeľnosti. Stačí si len vybrať správny a dnes už aj cenovo dostupný model a vaša spokojnosť bude na mieste.

 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: