Search
Close this search box.

Vegetariáni pozor: Rastliny dokážu podľa vedcov cítiť bolesť

Keď sa ľudia, prípadne zvieratá, ocitnú v ohrození, ich prirodzenou reakciou je bojovať alebo sa pokúsiť o útek. Najnovšia štúdia dokazuje, že rastliny reagujú podobne.

Rastliny reagujú ako ľudia

U ľudí sa v prípade nebezpečenstva aktivujú receptory, ktoré vyšlú signál do centrálnej nervovej sústavy. V mieste poranenia sa tvorí neurotransmiter, ktorý sa nazýva glutamát. Ten stimuluje náš mozog, ktorý vydá pokyn na tvorbu adrenalínu.

zdroj: Unsplash

Adrenalín nás prinúti reagovať na ohrozenie. Organizmus sa buď bráni, alebo sa pokúsi uniknúť nebezpečenstvu. Rastliny nemajú nervový systém, napriek tomu sa v ich tkanivách glutamát takisto vytvára.

Nová štúdia vyvoláva množstvo otázok

Štúdia, ktorú len nedávno publikovala Winconsinská univerzita, obsahuje aj video, v ktorom rastlinu požiera húsenica. V mieste uhryznutia sa vytvára spomínaný glutamát a vyšle sa kalciový signál, ktorý prechádza celou rastlinou. Tá následne začne produkovať svoj vlastný stresový hormón.Vo videu je viditeľné, ako rýchlo dokáže rastlina reagovať na ohrozenie. Podľa štúdie trvá signálu menej než 2 minúty, kým zasiahne každú časť rastliny. Pohybuje sa rýchlosťou približne 1 milimeter za sekundu. Na tento pokus vedci vyšľachtili geneticky modifikované rastliny, ktoré reagujú na prítomnosť kalcia žiarením.

Zdroj: Unsplash

Vedci rastliny vôbec nešetrili. V rámci výskumu ich strihali nožnicami, mliaždili im listy, či nechali ich napospas hladným húseniciam. Pri každom type poranenia sa v tele rastliny vytvoril glutamát a rozsvietila sa. Rastlina následne vylúčila hormóny, ktoré ju mali brániť pred útokom predátora, a zároveň začala proces hojenia.

„Ak ste zviera, s nástrahami sveta sa dokážete vysporiadať veľmi priamočiaro. Jediné, čo potrebujete vedieť, je, že sa vám deje niečo zlé. V tom okamihu vezmete nohy na plecia a utečiete. Avšak rastliny nepoznajú takýto luxus,“ povedal pre Forbes Simon Gilroy, jeden z autorov štúdie.

On sám si preto nemyslí, že rastliny cítia bolesť tým spôsobom, ako ju cítime my. Avšak ich reakcia na zranenie je veľmi podobná, ako tá naša. Myslite na to, keď si na večeru budete trhať hlávkový šalát.

Zdroj: allthatsinteresting.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
RECEPT: Jednoduché a rýchle cestoviny s cuketou

Odporúčame: