Search
Close this search box.

Tipy, ktoré vám pomôžu zlepšiť časom unavenú a preťaženú pamäť

Mnohí z nás si myslia, že naša pamäť je vrodená, a preto nerobia nič pre jej zlepšenie. Význam pamäte oceňujeme až vo chvíli, keď si všimneme prvé narušenia v jej práci. Uvedomiť si ale základnú úlohu, ktorú hrá naša pamäť v každodennom živote, je veľmi dôležité.

Pamäť nás robí nielen múdrejšími, ale nám tiež pomáha zlepšovať výkonnosť a budovať sociálne vzťahy. Táto schopnosť je často považovaná za samozrejmosť a mnoho ľudí sa neobťažuje ju zdokonaľovať a trénovať. Nerobte túto chybu aj vy a vyskúšajte si nasledujúce cvičenia na zlepšenie pamäti v praxi. Aj vďaka zaujímavým puzzle bude možno váš mozog a pamäť na tom oveľa lepšie.

Precvičte telo aj mozog

Fyzická aktivita prináša množstvo výhod nielen nášmu telu, ale aj mozgu. Tak napríklad aeróbne cvičenie zvyšuje veľkosť predného hippocampu , čo vedie k zlepšeniu priestorovej pamäte. Nie je to však vždy len o fyzickej aktivite. Občas musíte precvičiť mozog aj inak. Logické hry a hádanky sú v tomto smere ideálny spôsob. Aby to bolo zároveň ale aj príjemné, vyberte si niečo zábavné, ako napríklad kreatívne puzzle 3000.

Doprajte si dobrý spánok

Počas spánku náš mozog organizuje všetko, čo sme sa počas dňa naučili. Dostatočná spánková hygiena nám preto umožňuje udržiavať pamäť v optimálnych podmienkach. V opačnom prípade a podľa výskumu má nedostatok spánku negatívny vplyv na našu pamäť.

Ako to zlepšiť? Snažte sa udržiavať správne spánkové návyky. Spánok 7 až 8 hodín denne je optimálny na dosiahnutie vysokého výkonu mozgu aj tela. Skúste odpočívať na tmavom mieste bez hluku. Vypnite všetky elektronické zariadenia a vyhýbajte sa ich používaniu pred spaním. Popoludní nepite kávu ani nápoje s obsahom kofeínu. Poslednú kávu vypite po jedle, inak môžete mať problémy so spánkom. Režim je naozaj dôležitý, snažte sa preto ísť spať a vstávať každý deň v rovnaký čas.

Zmeňte stravu

Zdravá strava je nevyhnutná pre udržanie dobrého zdravia celého tela. Vyhýbanie sa nutričným nedostatkom je nevyhnutné aj pre správne fungovanie nášho mozgu. Potraviny, ktoré jeme, majú teda priamy vplyv na náš mozog.

Ako zlepšiť pamäť stravou? Základom je ovocie, zelenina a strukoviny. Vyberte si viaczrnné cereálie, chlieb a cestoviny. Obmedzte príjem vysoko spracovaných potravín, cukru a soli. Čokoláda môže tiež zlepšiť pamäť, odporúča sa však kupovať ju s čo najčistejším obsahom (85 %) kakaa.

Určite vášmu telu i mozgu prospejú aj morské plody a ryby, orechy, čučoriedky, avokádo, zelený čaj, Chia semienka, olivový olej alebo tekvica.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: