Search
Close this search box.

Stačia 2 denne: Začnite konzumovať tento voňavý zázrak a vaše telo sa vám určite poďakuje

Výrazná a exotická chuť však nie je jeho jedinou výhodou. Podľa lekárov a vedcov majú klinčeky priam zázračný vplyv na naše zdravie. Zoznam niektorých pozitívnych účinkov zverejnil portál brightside.me. Vedeli ste o nich?

1. Posilňujú imunitný systém

Zdroj: Pixabay

Klinčeky dokážu naštartovať váš imunitný systém tým, že zvyšujú množstvo bielych krviniek v tele. Takisto sú bohatým zdrojom vitamínu C.

2. Zlepšujú trávenie

Ak vás pobolieva žalúdok, vyskúšajte klinčeky. Toto drobné korenie podporuje vylučovanie tráviacich enzýmov, a tým urýchľuje trávenie. Sú takisto bohatým zdrojom vlákniny, preto ich užívanie pomáha predchádzať zápche.3. Uľavia od bolesti zubov

Klinčeky majú lokálne anestetické účinky, a preto dokážu znecitlivieť miesto, na ktoré ich priložíte. Ak vás bolia zuby, priložte si klinček na boľavé miesto. Korenie vám okamžite uľaví od bolesti. Určite sa však objednajte k zubárovi, klinčeky vám len uľavia od bolesti, jej príčinu neodstránia.

4. Majú blahodárne účinky na pečeň

Pečeň je zodpovedná za detoxikáciu nášho organizmu a za spracovávanie liekov, ktoré užívame. Často dostáva skutočne zabrať. Klinčeky obsahujú látku eugenol, ktorá podporuje funkciu pečene.

5. Pomáhajú tlmiť bolesť a zápal v tele

Klinčeky majú silné analgetické a protizápalové vlastnosti. Je to práve kvôli látke eugenol, ktorú obsahujú. Chuť klinčekov je však natoľko výrazná, že len málokto je schopný samostatne ich požuť. Odporúčame ich preto najprv pomlieť, a následne zmiešať s pohárom mlieka.

Zdroj: Pixabay

Klinčeky však nemusíte iba jesť, môžete ich tiež natrieť na problematické miesta. Prášok z klinčekov zmiešajte s kokosovým olejom a touto zmesou si masírujte bolestivé miesta na tele.

6. Pôsobia priaznivo na kosti a kĺby

Klinčeky obsahujú mnohé prospešné látky, ktoré podporujú zdravie kostí a kĺbov. Látky ako flavonoidy, mangán či už spomínaný eugenol, podporujú hustotu kostí a podieľajú sa na tvorbe kostného tkaniva.

7. Majú antibakteriálne účinky

Štúdia, ktorú zverejnila Univerzita v Buenos Aires, došla k záveru, že klinčeky si dokážu poradiť aj s niektorými nebezpečnými baktériami, akou je napríklad E.coli, či stafylokok. Lekári a vedci odporúčajú používať ústnu vodu s obsahom klinčekov, ktoré spoľahlivo bojujú proti baktériám a zubnému povlaku v ústnej dutine. Taktiež podporujú zdravie ďasien. Účinky sú viditeľné už za 21 dní.8. Sú bohaté na antioxidanty

Klinčeky sú bohatým zdrojom polyfenolov, ktoré majú na naše telo skutočne blahodárne účinky. Znižujú cholesterol, krvný tlak a zvyšujú pružnosť tepien, čím zaručujú dlhší a kvalitnejší život.

9. Pomáhajú znížiť hladinu cukru v krvi

Zdroj: Pixabay

Klinčeky majú podobný účinok ako inzulín, preto môžu byť veľmi prospešné pre ľudí trpiacich cukrovkou. Prebytočný cukor dostávajú z krvi do buniek, čím obnovujú rovnováhu. Pomôžu vám udržiavať hladinu cukru pod kontrolou.

10. Spomaľujú zrážanie krvi

Môže za to opäť látka eugenol, ktorú klinčeky obsahujú. Vďaka nej môže ich užívanie pomôcť predchádzať vzniku rôznych krvných zrazenín. Ak však užívate lieky na riedenie krvi, mali by ste sa poradiť s lekárom skôr, než klinčeky začnete konzumovať.

Zdroj: brightside.me, uba.ar 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: