Life is beautiful

“Nedopusť, aby ti včerajšok, zabral väčšinu dneška” – Will Rogers

Nájdeš nás aj tu

Toto sú najsilnejšie armády sveta. Slovensko v rebríčku stúpa

Zostavovatelia rebríčka zohľadnili 55 faktorov. Medzi najdôležitejšie ukazovatele patrí počet obyvateľov, počet vojakov či rozpočet, ktorým vojsko disponuje. Autori prihliadali aj na celkovú vybavenosť armády, množstvo tankov, lietadiel, lietadlových lodí, obrnených vozidiel a ďalších zbraní. Rebríček nezabúda ani na nerastné bohatstvo či geografické podmienky. Body naviac dostali krajiny, ktoré disponujú atómovými zbraňami, ale aj tie, ktoré patria do NATO.Ako to teda dopadlo?

Na prvých piatich miestach sa oproti vlaňajšku nič nezmenilo. Nikoho asi neprekvapí, že najsilnejšia je armáda Spojených štátov amerických. Na druhom mieste je Rusko, ktorému na päty šliape Čína, ktorá do armády investuje každoročne až 151 miliárd dolárov. Väčší rozpočet má len armáda USA (647 miliárd). Severná Kórea, ktorá sa umiestnila na siedmom mieste disponuje ohromným počtom vojakov (až 5,8 milióna).

Zdroj: Unsplash

Táto ázijská krajina investuje nemalé úsilie do posilnenia armády, a to najmä kvôli svojmu susedovi, Južnej Kórei. Tá sa v rebríčku umiestnila na osemnástom mieste. Zo štátov Európskej únie sa najvyššie umiestnilo Francúzsko. Nasleduje Veľká Británia a desiatku uzatvára Nemecko.Slovensko sa síce umiestnilo na 62. pozícii, no oproti minulému roku stúplo o 12 miest. Slovensko má 14 675 aktívnych vojakov a vo výbave je napríklad 22 tankov, 478 obrnených vozidiel a 18 stíhačiek. Naši susedia sú na tom o poznanie lepšie – najvyššie sa umiestnilo Poľsko (22.), Ukrajina je na 29. pozícii, nasleduje Česká republika (30.). O poznanie slabšie armádyMaďarsko (57.) a Rakúsko (61.).

Zdroj: globalfirepower.com

You don't have permission to register