Search
Close this search box.

Toto sú udalosti, ktoré hýbali svetom umenia a kultúry v roku 2019

Čo dôležité sa udialo vo svete filmu, hudby, literatúry či módy?


Film a televízia

Pre filmovú a seriálovú tvorbu bol rok 2019 rokom koncov. Akoby končiaca sa dekáda symbolicky ukončovala aj tie najmilovanejšie seriály a ságy.

V máji sa poslednej epizódy dočkal fantasy seriál Game Of Thrones. Po ôsmich sezónach sme konečne spoznali nového kráľa krajiny Westeros, pričom meno bolo vskutku prekvapujúce. V máji bol zároveň odvysielaný aj posledný diel sitkomu Teória veľkého tresku. Fanúšikovia sa tak nadobro rozlúčili s čudáckym géniom Sheldonom Cooperom a jeho priateľmi.

Veľkým finále sa tiež uzatvoril príbeh Avengerov. Podarilo sa napokon bande superhrdinov vyhrať finálny súboj s Thanosom? Na sklonku roku 2019 sme sa dočkali aj ukončenia ságy Hviezdne vojny. V epizóde IX. sa definitívne uzavrel osud rodiny Skywalkerovcov.

Karty vo filmovom biznise v roku 2019 zamiešali streamovacie služby. Netflix a ostatné spoločnosti produkovali filmy a seriály, ktoré svojou kvalitou často strčili do vrecka aj tie najvychytenejšie kihohity. Zdá sa, že budúcnosť patrí streamovaniu.

Slovensko sa však tiež nedalo zahanbiť. V roku 2019 sa podarilo natočiť niekoľko kvalitných filmov, z ktorých spomeňme napríklad Amnestie, Ostrým nožom, Trhlinu či Loli paradičku.

Literatúra

Nositeľom Nobelovej ceny za literatúru sa stal kontroverzný rakúsky autor Peter Handke. Ten je známy obhajovaním bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiča.

Najprestížnejšiu slovenskú literárnu cenu Anasoft litera získal Ivan Medeši s prózou Jedenie. Komerčne zameranejších čitateľov potešil nórsky spisovateľ Jo Nesbo, ktorý tento rok vydal už dvanástu časť kriminálnej série s detektívom Harrym Holeom s názvom Nôž.

Jo Nesbo

Bohužiaľ, rok 2019 priniesol aj smutné správy. Vo februári zomrela vo veku 94 rokov jedna z najznámejších a najplodnejších romantických spisovateliek Rosamunde Pilcher.

Hudba

Populárnu hudbu tento rok ovládli ženy. Taylor Swift vydala úspešný album s názvom Lover a získala cenu za umelca desaťročia. Magazín Forbes ju v tomto roku vyhlásil za najlepšie zarábajúcu osobnosť zábavného priemyslu.

Spoznali sme aj ďalší sľubný talent. Len 18-ročná speváčka Billie Eilish sa stala fenoménom a jej hudba prekvapuje svojou originalitou. Naopak, jeden z najmilovanejších svetových spevákov Ed Sheeran ohlásil tento rok prestávku v kariére.

Zdroj: FB / Ed Sheeran

Nový album Postalgia vydala aj talentovaná slovenská hudobníčka Katarína Malíková. Na Slovensku, ale aj v Čechách sa však aj smútilo. V októbri posledný raz vydýchol božský Karel Gott.

Móda

Vo svete módy nebolo čo oslavovať. Vo februári zomrel Karl Lagerfeld, legendárny módny návrhár. Milovníci nádherných ženských tiel boli tento rok veľmi sklamaní. Módna prehliadka Victoria’s Secret, v ktorej predvádzajú spodnú bielizeň tie najkrajšie modelky sveta, bola totiž tento rok zrušená. Dôvodom je klesajúci záujem divákov.

Zdroj: Wikimedia / Samantha Marx

Rok 2019 sa končí. Dúfajme, že nové desaťročie prinesie aj do kultúry a umenia množstvo kreatívnych a originálnych nápadov. 

Zdroj titulnej fotografie: Flickr

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: