Search
Close this search box.

Ste verným fanúšikom Harryho Pottera? Podľa najnovšej štúdie to o vás veľa napovie

Ani pomerne dlhý čas však nedokázal tento fenomén, pochádzajúci z pera britskej spisovateľky J.K. Rowlingovej, uvaliť do zabudnutia. Popularita bola podporená nielen následným filmovým spracovaním, ale aj ďalšími „modifikovanými“ publikáciami, ktoré vychádzajú dodnes. A hoci by sa to niekomu už mohlo zdať zbytočné, tí praví fanúšikovia si neváhajú zaobstarať aj niekoľko obmenených verzií titulov o mladom čarodejníkovi.

Príbeh, ktorý ovplyvňuje reálne životy

Nepoznaný svet mágie, fantastické zvery, nebezpečné elixíry, či množstvo zaklínadiel. (Nielen) tieto atribúty dokázali ľudí okamžite vtiahnuť do deja a spoznávať niečo, na čo v bežnom živote len tak nenatrafia. Sila príbehu však nie je ukrytá len v stránkach samotných kníh.

Zdroj: Pexels

Ako informoval portál brightside.me, najnovšia štúdia prišla totiž so zaujímavým zistením. Verní fanúšikovia Harryho Pottera sú podľa vedcov dobrými ľuďmi, čím nadobúda samotný príbeh ďalší rozmer – dokáže ovplyvniť reálne životy. Túto skutočnosť spojili s tvrdením, že títo ľudia majú tendenciu byť tolerantnejší voči menšinám a nevytvárať si v hlave zbytočné predsudky.

Spomínaná štúdia bola zložená z 3 hlavných častí. V rámci prvej sa deti základných škôl zúčastnili dvoch prieskumov. Jeden bol vykonaný pred tým, a druhý po tom, ako si deti prečítali odseky, v ktorých sa nachádzali predsudky (keď Draco Malfoy urazil Hermionu, pretože bola mukel), ale aj neutrálne vety (keď si Harry kupoval prútik).Naproti tomu, študenti stredných a vysokých škôl sa zúčastnili iných prieskumov v rámci druhej a tretej časti. Tí mali vyjadriť svoje pocity voči tým knižným hrdinom, ktorí boli v príbehu nejakým spôsobom urážaní alebo odsudzovaní.

Je to o rozdieloch

Všetci zúčastnení mali možnosť vidieť svet Harryho očami. Ak sa zamyslíte čo i len nad niektorými postavami, uvedomíte si, že všetky museli v istom zmysle bojovať so situáciami, ktoré vyplynuli z ich rozdielov. Hermiona bola niektorými vnímaná ako malá špinavá mukelka, Ron bol známy ako chudobný chlapec a obor Hagrid bol síce učiteľom, ale nemal povolenie na používanie mágie. A aj napriek týmto rozdielom si dokázali k sebe nájsť cestu, stať sa dobrými kamarátmi a podporovať sa v dôležitých situáciách.

Navyše, aby sa nezabudlo, samotný Harry vie, aké je to byť iný. Keď prišiel o rodičov, bol nútený vyrastať so svojimi úzkostlivými a predsudkami naplnenými príbuznými. Jeho život bol prázdny, bez priateľov a skutočnej lásky.

Zdroj: her.ie

Hoci je teda príbeh právom zaradený do fantasy žánru, netreba ho vnímať len ako niečo nereálne. Pomáha ľuďom vidieť nespravodlivosť v čarodejníckom svete, a následne sa zamyslieť nad predsudkami, ktoré sú bežné v reálnom svete. Paralela, ktorú by sme si ako čitatelia pravdepodobne ihneď neuvedomili.

Postava Harryho nám teda ukazuje, že základ tvorí láskavosť voči ostatným, a nie riešenie odlišností medzi ľudskými jedincami. A v neposlednom rade aj to, že knihy môžu mať na náš život omnoho väčší vplyv, než by sme si možno mysleli.

Zdroj: brightside.me, onlinelibrary.wiley.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: