Search
Close this search box.

Trápia vás nepríjemné kožné choroby?

Čo sú to bradavice

Bradavice sú problém, ktorý sa zvyčajne prejaví už počas detstva. Môžu byť vírusového alebo nevírusového pôvodu. Bradavice by mal vždy vyšetriť dermatológ a rozhodnúť o ďalšom postupe liečby a odstránenia.

Odstránenie bradavíc

Pri odstraňovaní bradavíc sa používajú dve metódy. Prvou metódou je bezbolestné odstránenie bradavíc tekutým dusíkom. Tento spôsob spočíva v zmrazení tkaniva bradavice. To vedie k odumretiu tkaniva časti alebo celej bradavice. Zmrazovanie tekutým dusíkom sa vykonáva v dvojtýždňových intervaloch až do jej odstránenia.

Druhou metódou je CO2 laserové vyrezanie alebo vypálenie. Týmto spôsobom sa bradavica vyberie na jedenkrát. Okrem nutnosti podstúpiť len jeden zákrok, má táto metóda výhodu dávkovania laserovej energie presne podľa potreby.

Zdroj: Pixabay

Kožné výrastky

Pod názvom kožné výrastky sa rozumejú výrastky, ktoré sa bežne nevyskytujú na zdravej koži. Často krát ide len o estetický problém. Niektoré nevzhľadné kožné výrastky môžu však byť prejavom iného ochorenia. Kožné výrastky je preto potrebné nechať skontrolovať dermatológovi.

Odstránenie kožných výrastkov

Najjednoduchšou metódou na odstránenie kožných výrastkov je ich vypálenie CO2 laserom. Pri neistom pôvode výrastkov sa odstraňujú chirurgicky alebo sa vyrežú CO2 laserom. Odobraté kožné výrastky sú potom odoslané na histologické vyšetrenie.

Konkrétnu metódu odstránenia zvolí lekár, ktorý zváži veľkosť aj charakter výrastkov. Pred každým zákrokom sa najskôr miesto výrastku umŕtvi. Potom nasleduje samotný zákrok. Vo väčšine prípadov stačí absolvovať kontrolu o jeden až dva mesiace. V prípade, ak treba ranu zašiť, je potrebné prísť na kontrolu už o týždeň.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť

Odporúčané články: