Search
Close this search box.

Umelec premieňa nemocničné steny na magické kráľovstvá. Pomáha tak deťom prekonať strach

Pobyt v nemocnici nie je ničím príjemným pre dospelých, nieto ešte pre deti. Tie si síce vedia vo väčšine prípadov na nehostinné prostredie celkom rýchlo zvyknúť, avšak dôvodov na detskú radosť, hlavne pri dlhšej liečbe, je žalostne málo. Preto je na mieste posnažiť sa im tento pobyt, aspoň v rámci možností, spríjemniť.


Práve za týmto účelom vznikol v roku 2012 projekt s názvom „Ospedali Dipinti“, ktorého zakladateľom je taliansky umelec Silvio Irilli. Ako informuje portál brightside.me, hlavným posolstvom je zlepšiť náladu malých pacientov prostredníctvom premeny fádnych nemocničných stien na farebné umelecké diela. Aspoň tak sa deti môžu pozrieť do rozprávkových svetov plných mágie a rozptýliť myseľ od strachu či negatívnych myšlienok. 

https://www.facebook.com/ospedalidipinti/photos/a.1839019086409773/2485580358420306/?type=3&theater

Úspešnému umeleckému projektu sa podarilo spojiť rôzne charitatívne organizácie a obyčajných ľudí, ktorí sa rozhodli z vlastnej iniciatívy spríjemniť priestory nemocníc. Premena miestností by však nemala byť len o ich skrášlení. Silvio verí, že každé dielo sa dostane do interakcie s deťmi a ponúkne im príbeh, vďaka ktorému dokážu vnímať liečbu skôr ako určitý druh hry

Pokoj rodičom, podpora lekárom

Hoci je projekt primárne určený deťom, jednotlivé nástenné maľby dokážu vyvolať emócie aj u samotných rodičov. Po vstupe do miestnosti sa neraz cítia ako v inej dimenzii a vyobrazený magický svet im prináša ťažko nachádzané pocity pokoja. Umelec však nezabúda ani na lekárov a prostredníctvom obrazov im prejavuje svoju podporu v práci s detskými pacientmi.

https://www.instagram.com/p/B5NQrX4qjbj/

Niet divu, že táto iniciatíva našla medzi ľuďmi množstvo pozitívnych ohlasov, o ktoré sa delia na oficiálnej Facebookovej stránke projektu. Veď ak niekto robí niečo s láskou a zanietením, musí sa to odraziť aj na výsledkoch. Preto ľudia veria, že tieto farebné ilustrácie potešia čo najviac detských duší. 

Zdroj: brightside.me

Zdroj titulnej fotografie: Instagram / ospedalidipinti

Pozri aj:

Najčítanejšie

Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: