a

V centre Amsterdamu umiestnili nápaditú sochu. Nájde sa v nej mnoho ľudí

Zdroj: Instagram/stone__808

Nech sa na to už pozeráme z akéhokoľvek uhla pohľadu, svet žije technológiami. Čas plynie, a nás z roka na rok, z mesiaca na mesiac, dokáže ešte stále celkom prekvapiť, ako sa všetko vyvíja priam raketovým tempom. Odolať je ťažké, a niet preto divu, že si možno zájdete s kamarátmi na kávu a niektorí z nich sa občas radšej „oddajú“ pozeraniu do svojho smartfónu, než komunikácii s vami. 

A práve aj na takéto situácie chce poukázať socha „Absorbed by Light“, ktorá vyrástla v centre holanského Amsterdamu pred múzeom Hermitage a vyslúžila si záujem mnohých ľudí. Vznikla ako výsledok spolupráce štúdia Design Bridge a britskej dizajnérky Gali May Lucas. Pozrieť si ju môžete v rámci Festivalu svetla, ktorý potrvá od 29. novembra 2018 do 20. januára 2019.Umelecké dielo má za cieľ poukázať na posadnutosť ľudstva technológiami. Zobrazuje trojicu mladých ľudí sediacich na lavičke, ktorí zaujato pozerajú do svojich smartfónov. Zo sochy dýcha odcudzenie a absencia komunikácie. Autori diela tvrdia, že „obrazovky síce osvetľujú náš život, avšak toto svetlo, ktoré nám prináša informácie, nás zároveň odťahuje od hmatateľného sveta.“

„Vídavam to každý deň v parkoch a reštauráciách, najmä v zimných mesiacoch, kedy prevláda tma,“ hovorí Gali. „V uplynulých ročníkoch festivalu boli diela síce vizuálne pôsobivé, ale abstraktné. Preto som sa tentoraz rozhodla vytvoriť niečo ihneď rozpoznateľné a doslovné, no zároveň do istej miery tajomné,“ dodáva.

Zdroj: designyoutrust.com