Search
Close this search box.

V Holandsku šokovali celý svet. Otvorili prvý chodník vyrobený z recyklovaného plastu

Za projektom Plastic Road (plastová cesta) stojí holandská stavebná firma VolkerWessels. Prvý koncept predstavila už v roku 2015, odvtedy pracuje na realizácii svojho prevratného nápadu. Na výrobu ciest plánuje firma využívať primárne plastový odpad z morí.

Plasty ako materiál budúcnosti? 

Plasty sa dlhodobo hromadia v moriach, ale aj na súši a často jediná možnosť, ako sa ich zbaviť je zakopať ich alebo ich spáliť. Plastové cesty by mohli priniesť nový spôsob uplatnenie nepotrebných starých fliaš. Cesty z plastu riešia aj iný vážny ekologický problém. Pri alfaltovaní vzniká nezanedbateľné množstvo CO2. Ročne sa celosvetovo pri tejto činnosti do vzduchu uvolní neuveriteľné množstvo 1,6 milióna emisií.

Zdroj: VolkerWessels

Z odpadkov firma VolkerWessels vytvára polymérové bloky, ktoré pripomínajú Lego a sú ekologickou alternatívou ku klasickým asfaltovým cestám.

Úspešný test vyzerá nádejne 

Firma ich zatiaľ testuje na cyklochodníkoch, ale predpokladá sa, že časom by z plastu mohli byť postavené aj cesty, diaľnice a dokonca aj pristávacie dráhy pre lietadlá. Plastové bloky by mali mať trojnásobne dlhšiu životnosť ako tie bežné a mali by byť schopné vydržať teplotu od -40° do 80 ° C. Takisto sa s nimi veľmi dobre pracuje, vyrobia sa v továrni a na mieste sa už len poskladajú. To zníži čas potrebný na samotnú výstavbu cesty a s tým spojené dopravné obmedzenia o 70 percent.Výrobcovia v blokoch ponechali praktické diery, cez ktoré je možné viesť káble,. Tieto diery takisto môžu pomôcť pri povodniach, keďže sa v nich môže zhromažďovať prívalová voda.

Ďalšiu skúšobnú cestu plánuje spoločnosť sprístupniť v novembri v holandskej provincii Overjssel. Dúfajme, že cyklotrasy splnia očakávanie svojich tvorcov a budú sa môcť využívať na všetky druhy ciest.

Zdroj: inspiraction.news, irishtimes.com, dutchnews.nl

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
RECEPT: Jednoduché a rýchle cestoviny s cuketou

Odporúčame: