V Holandsku šokovali celý svet. Otvorili prvý chodník vyrobený z recyklovaného plastu

Za projektom Plastic Road (plastová cesta) stojí holandská stavebná firma VolkerWessels. Prvý koncept predstavila už v roku 2015, odvtedy pracuje na realizácii svojho prevratného nápadu. Na výrobu ciest plánuje firma využívať primárne plastový odpad z morí.

Plasty ako materiál budúcnosti? 

Plasty sa dlhodobo hromadia v moriach, ale aj na súši a často jediná možnosť, ako sa ich zbaviť je zakopať ich alebo ich spáliť. Plastové cesty by mohli priniesť nový spôsob uplatnenie nepotrebných starých fliaš. Cesty z plastu riešia aj iný vážny ekologický problém. Pri alfaltovaní vzniká nezanedbateľné množstvo CO2. Ročne sa celosvetovo pri tejto činnosti do vzduchu uvolní neuveriteľné množstvo 1,6 milióna emisií.

Zdroj: VolkerWessels

Z odpadkov firma VolkerWessels vytvára polymérové bloky, ktoré pripomínajú Lego a sú ekologickou alternatívou ku klasickým asfaltovým cestám.

Úspešný test vyzerá nádejne 

Firma ich zatiaľ testuje na cyklochodníkoch, ale predpokladá sa, že časom by z plastu mohli byť postavené aj cesty, diaľnice a dokonca aj pristávacie dráhy pre lietadlá. Plastové bloky by mali mať trojnásobne dlhšiu životnosť ako tie bežné a mali by byť schopné vydržať teplotu od -40° do 80 ° C. Takisto sa s nimi veľmi dobre pracuje, vyrobia sa v továrni a na mieste sa už len poskladajú. To zníži čas potrebný na samotnú výstavbu cesty a s tým spojené dopravné obmedzenia o 70 percent.Výrobcovia v blokoch ponechali praktické diery, cez ktoré je možné viesť káble,. Tieto diery takisto môžu pomôcť pri povodniach, keďže sa v nich môže zhromažďovať prívalová voda.

Ďalšiu skúšobnú cestu plánuje spoločnosť sprístupniť v novembri v holandskej provincii Overjssel. Dúfajme, že cyklotrasy splnia očakávanie svojich tvorcov a budú sa môcť využívať na všetky druhy ciest.

Zdroj: inspiraction.news, irishtimes.com, dutchnews.nl

You don't have permission to register