Search
Close this search box.

Toto je 6 miest na našej planéte, kde nefunguje gravitačný zákon

Na našej planéte však existujú miesta, kde tieto zákony zdanlivo neplatia. Portál brightside.me sa na tieto záhadné miesta pozrel bližšie.

1. „Opačný“ vodopád, Anglicko

https://www.youtube.com/watch?v=FGVap5ogDgs

Tento vodopád sa nachádza neďaleko Hayfieldu, konkrétne v anglickej prírodnej rezervácii Kinder Scout, a na prvý pohľad vyzerá skôr ako gigantická fontána. Voda z neho strieka k oblohe, namiesto toho, aby slušne tiekla dolu. Tajomstvo tohto reverzného vodopádu tkvie vo veľmi silnom vetre, ktorý tu fúka a nadvihuje vodu.2. Dom záhad v Oregone, USA

https://www.instagram.com/p/Bm-J_b9nz9v/?utm_source=ig_embed

Uprostred hlbokých lesov v Oregone sa nachádza chatka, v ktorej sa dejú skutočné zázraky. Leží neďaleko tzv. Oregonského vortexu, miesta, ktorého sa podľa legiend obávali aj pôvodní obyvatelia Ameriky. Neďaleko bola začiatkom 20. storočia postavená chatka pre zlatokopov. Tá sa časom napoly zrútila a jej múry teraz spočívajú vo zvláštnom uhle.

Tieto uhly vytvárajú rôzne ilúzie, vďaka ktorým sa návštevníkom bude zdať, že guličky sa kotúľajú do kopca alebo, že sú vyšší než by mali byť. Niektorí ľudia veria, že to, čo sa deje v chatke, je mysterióznou záhadou, ktorá nemá vysvetlenie. Existujú však aj takí, ktorí ponúkajú celkom jednoduché riešenie. Efekt je podľa nich spôsobený perspektívou samotnej chatky, ktorá je celá nakrivo. 

3. Cesta na horu Aragats, Arménsko

Na hraniciach medzi Tureckom a Arménskom leží cesta, z ktorej vám zostane rozum stáť. Keď na nej odparkujete nezabrzdené auto, začne sa hýbať hore kopcom. Podobnú cestu máme aj na Slovensku, neďaleko obce Lačnov v Prešovskom kraji. Guličky, autá, fľaše, čokoľvek, čo položíte na cestu, sa pustí hore do kopca. Podľa vedcov však nejde o žiadnu anomáliu.

Zmysly vám na týchto miestach oklame optická ilúzia. Predmety sa v skutočnosti kotúľajú dole kopcom, len vďaka okolitému terénu máte pocit, že idú naopak.

4. Priehrada Hoover Dam, USA

Ak chcete zažiť skutočnú fyzikálnu anomáliu, skúste navštíviť túto priehradu v Nevade. Ľuďom, ktorí sa odhodlajú vyliezť až na samotný vrchol vo výške 200 metrov, odporúčame do batožiny pribaliť fľašu s vodou. Keď z nej vodu vylejete, jednoducho odmietne dopadnúť do priehrady. Namiesto toho začne poletovať po okolí. Bohužiaľ, aj túto záhadu dokáže veda poľahky vysvetliť. Môže za to silný vietor.5. Zlatý balvan, Myanmar

Zdroj: Depositphotos

Táto skala, ktorá je potiahnutá zlatom, vyzerá, že sa každú chvíľu zrúti. Zatiaľ sa však ani nepohla, a to tam sedí už neuveriteľných 2 500 rokov. Týči sa vo výške 15 metrov a na vrchole má vežičku. Podľa legendy je skala upevnená vlasmi Buddhu, a preto ju zatiaľ nik nezhodil. Hovorí sa však, že jedine žena dokáže zhodiť túto skalu. Preto majú ženy prísne zakázané dotýkať sa jej.

6. Kameň Davasko, Argentína

Zdroj: Esascosas

Táto obrovská skala svoj boj z gravitáciou prehrala. Balvan, ktorý vážil viac než 300 ton, sedel na okraji skalnatého masívu niekoľko tisícročí. Postupne sa nakláňal, až sa napokon v roku 1912 zrútil. Pre domácich to bol šok, nevedeli sa s tým zmieriť. O 95 rokov neskôr sa preto rozhodli, že na to isté miesto osadia plastovú kópiu kameňa. Tá je však už o poznanie ľahšia, váži len 9 ton.

Zdroj: brightside.me, Wikipedia

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: