Search
Close this search box.

V Londýne vyrastie nový mrakodrap. Bude mať zaujímavý tvar

Jeho vizualizácia vyzerá ako zo sci-fi filmu. Zaujme najmä sklenenými stenami a guľatými priehľadnými kapsulami, ktoré sa budú pohybovať po obvode budovy. Ľudia trpiaci strachom z výšok by sa tomuto tulipánu asi mali radšej vyhnúť.

Zdroj: DBOX for Foster

V jeho útrobách nebudú žiadne kancelárie. Mrakodrap bude slúžiť výhradne turistom, ktorí sa budú chcieť pokochať pohľadom na Londýn. Vnútri nájdete nielen reštauráciu, bar, ale najmä gigantickú šmykľavku, po ktorej budete môcť jazdiť medzi jednotlivými poschodiami. Tých bude mať tulipán vo svojej hlavičke 12. Až 20 000 voľných vstupov dostanú k dispozícii žiaci štátnych škôl.Autorom ambiciózneho projektu je architektonické štúdio Foster and Partners, ktoré stojí aj za ďalšou ikonickou londýnskou budovou prezývanou Gherkin (uhorka). Tá sa v čase svojho vzniku stala významnou dominantou Londýna, odvtedy však vo finančnej štvrti mesta City of London pribudli ďalšie mrakodrapy, ktoré ju tak trochu zatienili. Najvyšším sa tu stane práve Tulip.

Podľa Jacoba J. Safra, ktorého firma projekt financuje, by sa obe stavby mali dokonale dopĺňať. Najvyššiu stavbu Londýna, Shard, ktorá sa s výškou 310 metrov týči na druhom brehu Temže, Tulip neprekoná. Ak dostane projekt od mesta Londýn zelenú, výstavba sa začne v roku 2020 a projekt bude dokončený v roku 2025.

Zdroj: bbc.com, nytimes.com 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: