Search
Close this search box.

Vedci pracujú na netradičnej „očkovacej“ látke. Novinka má bojovať proti niečomu, čím trpí veľká časť populácie

Prídete k lekárovi, ten vám pichne vakcínu, a z vás opadne všetok stres. Na prvý pohľad to neznie vôbec zle. Podľa portálu travelandleisure.com by malo toto nové liečivo účinne bojovať so zápalom, ktorý spôsobuje stresovú reakciu organizmu. Využívať by ho mali najmä ľudia so stresujúcim povolaním, napríklad hasiči, policajti, či lekári. Podľa vedcov by mohol ich liek pomôcť predchádzať posttraumatickej stresovej poruche.

„Pracujeme s myšlienkou, že ľudia sa presťahovali z vidieka do miest, a tým stratili kontakt s prírodou. Prestali sa venovať poľnohospodárstvu, lovu zvierat a prišli o kontakt s organizmami, ktoré regulovali náš imunitný systém a potláčali nežiadúci zápal,“ povedal pre CU Boulde Today Christopher Lowry, jeden z výskumníkov.

Zdroj: Pixabay

V testovacej fáze

Nedostatok kontaktu s pôdou a prírodou zvyšuje podľa Lowryho výskyt stresom podmienených psychických chorôb. Liečivo, ktoré vzniklo z baktérie, nachádzajúcej sa priamo v pôde, testujú momentálne na myšiach. Zdá sa, že skutočne funguje. Natíska sa však otázka, aké bude mať táto látka vedľajšie účinky.Ako bude reagovať náš mozog, ak bude mať príliš dlho „vypnuté“ receptory, ktoré reagujú na stres? To sa tak skoro nedozvieme. Liečivo má pred sebou ešte dlhú cestu, kým sa stane legálnym. Ak sa mu nedokážu žiadne vedľajšie účinky, bude schválené najskôr za 10 až 15 rokov.

Profesor Lowry má však v jednej veci pravdu. Stres sa najlepšie potláča kontaktom s prírodou. Cez víkend si teda zoberte potrebné náradie, a skúste v pôde pohľadať baktériu Mycobacterium vaccae.

Zdroj: travelandleisure.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: