Search
Close this search box.

Vyľudnené pláže zachraňujú prírodu: Objavili rekordný počet nových hniezd morských korytnačiek

Vyzerá to tak, že sa opäť raz potvrdzuje pravidlo, že všetko zlé je aj na niečo dobré. Odborníci tvrdia, že obmedzený pohyb ľudí pozitívne vplýva na rozmach morského života. Naposledy sa totiž zamerali na život ohrozeného druhu morských korytnačiek, pričom aktuálne zistenia ich úprimne potešili. 


Pláž Juno na Floride je známa najhustejšou koncentráciou ohrozeného druhu morských korytnačiek na svete. Za normálnych podmienok je táto pláž navštevovaná obrovským množstvom turistov, ktorí svojím nekontrolovaným konaním často narušia hniezda týchto živočíchov. 

Objavili rekordný počet hniezd

V súčasnosti je však situácia optimistickejšia. Ako informoval portál West Palm Beach News, pracovníci strediska Loggerhead Marinelife, ktoré monitoruje stav na pláži pravidelne každý rok, našli už v tomto období 79 nových hniezd, pričom až 76 z nich patrí najväčšiemu druhu morskej korytnačky na svete. 

„Vyzerá to na veľmi dobrý rok pre tento druh morských korytnačiek. Sme nadšení, že sa im darí v tomto prostredí. Svet sa mení, avšak tieto korytnačky, ktoré sú tu už milióny rokov, nám dávajú nádej, že svet stále pokračuje,“ uviedla Sarah Hirsch, vedúca výskumu a zberu údajov v danom stredisku. 

Loggerhead Hatchlings

Obmedzenia prospievajú morskému životu

Stredisko však nezaháľa a má v pláne tento vývoj sledovať aj naďalej. V aktuálnej situácii, kedy je v danej oblasti zakázaný pohyb ľudí a psov, sa aspoň nemusia báť poškodenia hniezd, respektíve nakladených vajíčok. „Ak sú vajíčka odkryté počas letných dní, ktoré sú u nás na Floride naozaj horúce, môže to ešte nevyliahnuté mláďatá usmrtiť,“ vysvetľuje Sarah

K zachovaniu a rozmachu morského života však prispieva aj obmedzená lodná doprava. Tá máva negatívny dopad na samotné párenie morských korytnačiek, ku ktorému dochádza tesne pri brehu. 

Pracovníci strediska sa aktuálne venujú zhromažďovaniu ďalších údajov, aby si vytvorili predstavu o tom, ako by v konečnom dôsledku mohla pandémia ovplyvniť morský život ako taký. Hoci koniec sezóny sa datuje až ku 31. októbru, vyhliadky sú už teraz veľmi optimistické. 

Zdroj: cbs12.com

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: