a

Záhadné kamenné gule v Megoňkách sú skutočným unikátom. Nájdete ich na Slovensku

zdroj: podbrezovan.sk

Svetový unikát. Aj tak by sme mohli nazvať to, čo by ste našli v miestnej časti Čadca – Milošová, konkrétne v osade Megoňky. Nachádzajú sa tam kamenné útvary pravidelného guľovitého tvaru. Poviete si, že nič výnimočné? Možno však neviete, že nič podobné v celej Európe nenájdete.

Na to, ako tieto guľovité útvary vznikli, poznáme viacero hypotéz. Ich počiatok sa však datuje do obdobia 30 až 40 miliónov rokov dozadu. Odborníci z geologického ústavu tvrdia, že zvláštnosťou je guľovitý tvar pieskovcov a zlepencov, z ktorého tieto gule sú.

Pnutie a otáčanie v hornine. Tak znie jedna z hypotéz o vzniku gúľ z Megoniek. Iní tvrdia, že ide o guľovitý rozpad hornín. Okrem toho, že sami o sebe sú vo svete raritou, tie naše z Megoniek, sú hádam aj najväčšie na svete. Ich priemer je od 25 do 300 centimetrov. Najväčšia guľa má teda 3 metre a váži približne 30 ton.

zdroj: regionkysuce.sk

Náhodný objav

Unikát, ktorý v Megoňkách našli, by nebol svetu známy, keby nebolo ťažby v lome Padyšák v Turzovskej vrchovine. Bolo to v roku 1988, kedy robotníci našli niečo nevídané. Nebyť tejto náhody, kamene pravidelného guľovitého tvaru by boli pravdepodobne doposiaľ neodhalené.

Kedysi takýchto gúľ v Megoňkách bolo okolo 30. Dnes však je väčšinou vidieť iba ich podložie, ktoré pod nimi ostalo. Miestnym sa väčšina z gúľ, ešte pred vyhlásením za prírodnú pamiatku v roku 2003, usadila v záhradkách. V Megoňkách však najväčšia guľa ostala. V skalnatom okolí ju rýchlo nájdete podľa praskliny v jej strede.Kde ešte môžete vidieť niečo podobné ako v Megoňkách?

Ak vás tento geologický skvost inšpiroval natoľko, že by ste chceli vidieť niečo podobné aj vo svete, namieriť si to môžete do krajín, kde guľovité útvary uvidíte tiež. Zájdite si:

– na juh Kostariky,

– na Nový Zéland,

– do pralesov Južnej Ameriky,

– do okolia Bosnianskych pyramíd,

– do Škótska;

 

Na začiatok teda Megoňkami z hľadiska diaľky predsa len nie je zlé začať. Čo poviete?

Zdroj: pravda.sk, wikipedia.org