Search
Close this search box.

Záhadné kamenné gule v Megoňkách sú skutočným unikátom. Nájdete ich na Slovensku

Na to, ako tieto guľovité útvary vznikli, poznáme viacero hypotéz. Ich počiatok sa však datuje do obdobia 30 až 40 miliónov rokov dozadu. Odborníci z geologického ústavu tvrdia, že zvláštnosťou je guľovitý tvar pieskovcov a zlepencov, z ktorého tieto gule sú.

Pnutie a otáčanie v hornine. Tak znie jedna z hypotéz o vzniku gúľ z Megoniek. Iní tvrdia, že ide o guľovitý rozpad hornín. Okrem toho, že sami o sebe sú vo svete raritou, tie naše z Megoniek, sú hádam aj najväčšie na svete. Ich priemer je od 25 do 300 centimetrov. Najväčšia guľa má teda 3 metre a váži približne 30 ton.

zdroj: regionkysuce.sk

Náhodný objav

Unikát, ktorý v Megoňkách našli, by nebol svetu známy, keby nebolo ťažby v lome Padyšák v Turzovskej vrchovine. Bolo to v roku 1988, kedy robotníci našli niečo nevídané. Nebyť tejto náhody, kamene pravidelného guľovitého tvaru by boli pravdepodobne doposiaľ neodhalené.

Kedysi takýchto gúľ v Megoňkách bolo okolo 30. Dnes však je väčšinou vidieť iba ich podložie, ktoré pod nimi ostalo. Miestnym sa väčšina z gúľ, ešte pred vyhlásením za prírodnú pamiatku v roku 2003, usadila v záhradkách. V Megoňkách však najväčšia guľa ostala. V skalnatom okolí ju rýchlo nájdete podľa praskliny v jej strede.Kde ešte môžete vidieť niečo podobné ako v Megoňkách?

Ak vás tento geologický skvost inšpiroval natoľko, že by ste chceli vidieť niečo podobné aj vo svete, namieriť si to môžete do krajín, kde guľovité útvary uvidíte tiež. Zájdite si:

– na juh Kostariky,

– na Nový Zéland,

– do pralesov Južnej Ameriky,

– do okolia Bosnianskych pyramíd,

– do Škótska;

 

Na začiatok teda Megoňkami z hľadiska diaľky predsa len nie je zlé začať. Čo poviete?

Zdroj: pravda.sk, wikipedia.org

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť

Odporúčané články: