Search
Close this search box.

Zima sa blíži. Tu je návod, ako na ňu pripraviť aj vaše auto

Zima je tu o pár dní. Krátky deň, snehom zasypané cesty, zle osvetlené priechody, víchrice a mrazy. To všetko sú podmienky, ktoré veľmi rýchlo preveria pripravenosť vášho vozidla na zimu. Je vaše auto na tento test pripravené? Ak nie, máme pre vás niekoľko tipov.


Máme pre vás niekoľko bodov, ktorým by ste mali venovať pozornosť.

Batéria a generátor

Ak si chcete užívať pohodlnú jazdu aj v zime, kúpte si nezávislé kúrenie a sadajte vždy do pekne vyhriateho vozidla. Ale pozor, ešte predtým skontrolujte batériu, ktorá ovláda a zaisťuje chod všetkých dôležitých častí auta.

„Život“ autobatérie je v zime ohrozený niekoľkými faktormi. Extrémne teploty a mrazy, vysoké štartovacie prúdy, všetky druhy kúrenia, a iné.

Zdroj: Pexels

Preto je potrebné ju skontrolovať ešte pred zimou, najmä ak už má svoj vek. Skontrolujte svorky batérie, či nevykazujú oxidáciu a uvoľnenie upevňovacích prvkov, ak je batéria v prevádzke, skontrolujte a doplňte hladinu elektrolytu. A skontrolujte aj napätie.

Ak sa aj nová batéria podozrivo rýchlo „vybije“, je potrebné vyhľadať aktuálne úniky. Mimochodom, nástup zimy je príležitosťou na obnovu zapaľovacích sviečok, ktoré sa dlho nemenili.

Ak máte všetko pod kontrolou ako moderný imobilizér, auto vám nebude robiť na ceste žiadne problémy.

Stierače a ostrekovače

Hneď ako začne snežiť a pracovníci cestnej premávky budú cestu posýpať chémiou alebo soľou, stierače čistiace sklo sa stanú nesmierne dôležité. Mať na vozovku dokonalý výhľad a vždy čisté čelné a zadné sklo je základ. Prekontrolujte si preto aj stierače a stav nemrznúcej kvapaliny v ostrekovačoch.

Nezabudnite ani na pneumatiky. Pri mínusových teplotách reaguje auto na vozovke inak, preto sa poistite ich výmenou za zimné včas. V opačnom prípade vám túto snahu môže skomplikovať nevhodný termín v servise.

 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: