Search
Close this search box.

Zistite, aký vplyv majú na naše telo pravidelné prechádzky v prírode

Prieskum medzi 2 000 Kanaďanmi z roku 2018 ukázal, že 87 % respondentov v prírode sa cíti šťastnejšie, zdravšie a produktívnejšie. Tri štvrtiny z nich však uviedli, že napriek všetkému je pre nich jednoduchšie zostať v interiéroch. Z dlhodobého hľadiska to ale nie je vôbec dobré riešenie a za posledný rok sa o tom mnohí z nás určite aj presvedčili.


Naučiť sa komunikovať s prírodou je pre naše telo a mozog ale lepšie riešenie. Práve príroda sa môže stať účinným a úplne bezplatným liekom na mnohé choroby 21. storočia. A my vás o tom presvedčíme.

Zlepšuje náladu

Príroda nám zvyšuje náladu pomocou slnka. Keď jeho lúče dopadajú na našu pokožku, telo produkuje vitamín D, ktorý je dôležitý pre mnoho biologických procesov, vrátane tých, ktoré priamo súvisia so schopnosťou mozgu produkovať serotonín.

Naopak, nedostatok vitamínu D môže prispieť k depresii. Existujú dokonca štúdie, ktoré naznačujú, že jednoduché zvýšenie hladiny vitamínu D je tiež skvelé na zlepšenie nálady. A slnečné svetlo vám v tom rozhodne pomôže.

Aby to ale nebolo len o prechádzke, vezmite si na pozorovanie krásnej prírody a okolitej scenérie aj ľahký ďalekohľad, s ktorým si užijete veľmi veľa zábavy.

Zmierňuje zápal

Možno vás to prekvapí, ale príroda má aj protizápalové vlastnosti. Tento záver podporili mnohé štúdie. Experiment z roku 2012 meral rozdiely v markeroch stresu a zápalu v krvi vysokoškolákov zaslaných buď do lesa alebo mesta. Pred experimentom laboratórne údaje nepreukázali žiadny významný rozdiel pre tieto dve skupiny. Lenže po dvoch nociach v lese alebo v meste začalo všetko vyzerať úplne inak.

V skupine „les“ bola znížená hladina endotelínu-1, markera zápalu pri vaskulárnych ochoreniach, aj kortizolu, ktorý sa podieľa na deštrukcii spojení medzi prefrontálnou kôrou a amygdalou.

Relaxujete

Pri prechádzkach v lese aktívne vdychujete nielen kyslík, ale aj éterické oleje z rastlín ako v kúpeľoch, s tým rozdielom, že tu je to zadarmo. Štúdia zameraná na účinky vdychovania výparov oleja z cédrových orechov zistila, že zvyšuje aktivitu parasympatického nervového systému, ktorý je zodpovedný za relaxáciu.

A aby bolo pre vás trávenie voľného času v prírode nielen príjemné a pohodlné, nezabudnite si vziať aj rovnako komfortné poľovnícke oblečenie či odev, v ktorom sa cítite najlepšie a ste pred nepriaznivým počasím dobre chránený.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: