Search
Close this search box.

10 faktov o legendárnom Levom kráľovi, ktoré vás zaručene prekvapia

Poďte si spoločne zaspomínať na pôvodnú verziu Levieho kráľa, ktorá akosi nestarne. Verili by ste, že tento rok oslavuje už 25 rokov? Stránka brightside.me sa pozrela na niekoľko zaujímavostí zo zákulisia tohto filmu.1. Pozreli ste sa niekedy pozorne na leviu skalu, na ktorej prebieha „krst“ malých levov, ale aj finálny súboj medzi Scarom a Simbom? Má tvar obrovského zvieraťa s papuľou otvorenou smerom k nebu. Mohol by to byť krokodíl alebo lev. Čo tam vidíte vy?

2. Leví kráľ nebol prvý názov, ktorý tvorcovia vymysleli svojmu filmu. Pracovali s menami ako Kráľ Kalahari, Kráľ zverov či Kráľ džungle. Tento názov si napokon aj vybrali. Až neskôr si uvedomili, že levy vlastne v džungli nežijú, a tak prišli s názvom Leví kráľ.

3. Pôvodne mal celý film vyzerať úplne inak. Režírovať ho mal George Scribner, ktorý ho chcel vytvoriť  v podobe dokumentárneho filmu ako z dielne National Geographic. Mal však byť kreslený. Producenti jeho autorskú víziu ignorovali a rozhodli sa, že chcú natočiť muzikál. Keď sa to Scribner dozvedel, z projektu vycúval.

4. Menil sa aj scenár. Pôvodne mal byť film o vojne medzi levmi a paviánmi. Timon a Pumboo mali byť Simbovi kamaráti z detstva a Simba mal byť lenivý a čudácky lev.

Zdroj: Walt Disney Pictures

5. Tvorcovia často opakujú, že príbeh je inšpirovaný Hamletom od Shakespeara a biblickými príbehmi o Jozefovi a Mojžišovi. Scéna, v ktorej sa Scar hrá s lebkou, je odkazom práve na Hamleta.

6. Málokto veril tomu, že Leví kráľ bude taký úspešný. Na tú dobu to bola vskutku netradičná rozprávka. Malé levíča, ktorému umrie otec a do toho spieva Elton John? Ani scenáristi tomu veľmi neverili. Obávali sa, že príbeh jednoducho nie je dosť dobrý.7. Všetci si mysleli, že Leví kráľ bude len taký chudobnejší brat Pocahontas, ktorá mala premiéru o niekoľko mesiacov neskôr. Nakoniec sa však tieto predpovede ukázali ako nepravdivé. Leví kráľ sa stal jedným z najúspešnejších animákov histórie. V pokladniach kín zarobil 968 miliónov dolárov. Pocahontas sa musela uspokojiť s 346 miliónmi.

8. Do finálneho zostrihu sa nedostali všetky postavičky. Tvorcovia vystrihli napríklad Nalinho brata Mheetu, Bhati, múdru líšku, jaštericu Iggyho a surikatu s menom Tesma.

Zdroj: Walt Disney Pictures

9. Mená jednotlivých postáv majú špecifický význam v afrických jazykoch. Simba znamená lev, Rafiki znamená priateľ, Pumbaa je blázon a Shenzi nevychovaná. Mufasa bol posledný kráľ ľudí žijúcich v Keni pred nástupom britskej kolonizácie.

10. Pôvodne mali Timon a Pumbaa spievať pieseň o jedení chrobákov. Tvorcovia si to však napokon rozmysleli a spomenuli si na frázu „Hakuna-matata“. Toto slovné spojenie prvýkrát počuli v Keni, keď v rámci príprav na film študovali divú africkú prírodu. Hakuna-matata znamená v svahilštine „žiadny problém“.

Zdroj: brightside.me

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: