a

14. február: Medzinárodný deň darovania kníh. Poznáte jeho význam?

Zdroj: Pixabay

V roku 2012 sa syn Amy Broadmoorovej opýtal, prečo nie je v kalendári aspoň jeden deň v roku venovaný darovaniu kníh. Zakladateľku webovej stránky Delighful Children´s Books táto myšlienka inšpirovala. V roku 2013 preto iniciovala prvý Medzinárodný deň darovania kníh, ktorý sa rozšíril do vyše 40 krajín sveta.

Čítanie stimuluje jazykové schopnosti, buduje zvedavosť, rozvíja pamäť a vytvára pevný základ pre úspechy v štúdiu. Aj napriek tomu sú štatistiky priam alarmujúce. Tínedžeri v Európe prečítajú v priemere len 4 knihy ročne a jedna tretina detí vo Veľkej Británii nemá doma žiadnu. Práve preto je cieľom tohto dňa dostať knihu do čo najväčšieho počtu detských rúk.

Zapojili sa viaceré inštitúcie

Sprievodné aktivity k tomuto dňu prebiehajú vo viacerých knižniciach na Slovensku. Knižnica pre mládež mesta Košice vyhlásila zbierku detskej literatúry, ktorou chcú potešiť deti, ktoré to potrebujú. Stačí priniesť knižku a odovzdať ju knihovníčke alebo ju hodiť do Biblioboxu pred vchodom do areálu Kulturparku. Akcia prebieha oddnes až do 21. februára.

Zdroj: storysnug.com

Knižnica Jána Bocatia v Košiciach dnes dá polovičnú zľavu zo zápisného a knihu pre každého návštevníka páru. Zemplínska knižnica v Trebišove avizovala darček pre každý zaľúbený pár, ktorý ich dnes navštívi. Pozornosť sľúbila aj Krajská knižnica vo Zvolene a Poľnohospodárska knižnica vo Zvolene. Kníhkupectvo Panta Rhei zas rozdáva nálepky ku každému nákupu.Prispieť môžete aj vy

A to hneď viacerými spôsobmi. Tu je pár tipov: 

– Darujte knihu niekomu, koho poznáte.

– Nechajte knihu na mieste, kde sa deti najčastejšie objavujú.

– Venujte knihu detskému domovu, nemocnici alebo knižnici.

– Povedzte o tejto výzve svojim kamarátom a známym.

Zdroj: Pixabay

Vyberte zo svojej zbierky kúsok, ktorý ste už dlhšie nedržali v rukách a darujte mu druhú šancu. Nielenže uvoľníte vo svojej knižnici miesto pre ďalšie poklady, ale predovšetkým potešíte niekoho novým spoločníkom a „kúskom hmotného šťastia“.

A prečo práve 14. február? Samotná Amy Broadmoore to zdôvodnila takto: „Deň svätého Valentína je ten najvhodnejší čas pre milé a láskavé skutky.“

Zdroj: citajmesispolu.sk, topicmagazine.info, bratislavskenoviny.sk, kosiceonline.sk, duluthnewstribune.com