a

Obľúbené kníhkupectvo bolo nútené opustiť pôvodné priestory. Ľudia sa spojili, aby mu pomohli

zdroj: The Southampton Collective

Skutok, ktorý je dôkazom toho, že ľudstvo sa ešte dokáže spojiť pre dobrú vec. Obľúbené kníhkupectvo v anglickom Southamptone, ktoré je známe svojou dlhoročnou tradíciou, bolo nútené opustiť svoje pôvodné priestory. Sťahovanie kníh na nové miesto však prebehlo bez väčších problémov. 

Zaslúžilo sa o to približne 250 dobrovoľníkov, milovníkov kníh, ktorí sa rozhodli na ulici vytvoriť ľudskú reťaz, aby si vyše 2 000 kníh našlo svoje miesto v nových priestoroch. Stalo sa tak po tom, čo majitelia komunitného kníhkupectva „October Books“, fungujúceho od roku 1977, neboli schopní ďalej financovať staré priestory, kde sa navýšilo nájomné. Preto boli nútení kníhkupectvo presťahovať do neďalekých priestorov bývalej banky, ktorá bola vzdialená cca. 150 metrov.

Aj tieto priestory si mohli dovoliť len s pomocou finančných darov a pôžičiek, ktoré sa podarilo získať od komunity a rôznych finančných inštitúcií. Už v auguste sa dostala na verejnosť informácia, že sa im podarilo získať 487 800 libier (t.j. takmer 547 180 EUR), vďaka ktorým si mohli dovoliť kúpiť novú budovu. Až potom sa rozhodli osloviť dobrovoľníkov s prosbou o pomoc. V nových priestoroch budú knihy skladované v starom trezore.

„Bola to obrovská dávka podpory a komunity. Sme presťahovaní a veľmi sa nás to dotklo. Sme tu pre našu komunitu a je pre nás naozaj povzbudivé vidieť, že je to obojstranné,“ vyjadrila svoju radosť Clare Diaper, ktorá v kníhkupectve pracuje. Rovnako pozitívne to vníma aj Jani Franck, ktorá bola súčasťou samotnej ľudskej reťaze. „Prejavila sa sila spoločenstva. Je to úžasné.“ K danej situácii sa vyjadril aj Ian Rothwell, investičný manažér spoločnosti Cooperative and Community Finance, ktorý poskytol na projekt finančné prostriedky. „Kníhkupectvo „October Books“ má špeciálne miesto v srdciach miestnych obyvateľov. Teraz, keď sa otvoria priestory starej banky pre komunitné využitie, bude táto väzba ešte silnejšia.“

Zdroj: theguardian.com