Search
Close this search box.

Obľúbené kníhkupectvo bolo nútené opustiť pôvodné priestory. Ľudia sa spojili, aby mu pomohli

Zaslúžilo sa o to približne 250 dobrovoľníkov, milovníkov kníh, ktorí sa rozhodli na ulici vytvoriť ľudskú reťaz, aby si vyše 2 000 kníh našlo svoje miesto v nových priestoroch. Stalo sa tak po tom, čo majitelia komunitného kníhkupectva „October Books“, fungujúceho od roku 1977, neboli schopní ďalej financovať staré priestory, kde sa navýšilo nájomné. Preto boli nútení kníhkupectvo presťahovať do neďalekých priestorov bývalej banky, ktorá bola vzdialená cca. 150 metrov.

Aj tieto priestory si mohli dovoliť len s pomocou finančných darov a pôžičiek, ktoré sa podarilo získať od komunity a rôznych finančných inštitúcií. Už v auguste sa dostala na verejnosť informácia, že sa im podarilo získať 487 800 libier (t.j. takmer 547 180 EUR), vďaka ktorým si mohli dovoliť kúpiť novú budovu. Až potom sa rozhodli osloviť dobrovoľníkov s prosbou o pomoc. V nových priestoroch budú knihy skladované v starom trezore.

„Bola to obrovská dávka podpory a komunity. Sme presťahovaní a veľmi sa nás to dotklo. Sme tu pre našu komunitu a je pre nás naozaj povzbudivé vidieť, že je to obojstranné,“ vyjadrila svoju radosť Clare Diaper, ktorá v kníhkupectve pracuje. Rovnako pozitívne to vníma aj Jani Franck, ktorá bola súčasťou samotnej ľudskej reťaze. „Prejavila sa sila spoločenstva. Je to úžasné.“ K danej situácii sa vyjadril aj Ian Rothwell, investičný manažér spoločnosti Cooperative and Community Finance, ktorý poskytol na projekt finančné prostriedky. „Kníhkupectvo „October Books“ má špeciálne miesto v srdciach miestnych obyvateľov. Teraz, keď sa otvoria priestory starej banky pre komunitné využitie, bude táto väzba ešte silnejšia.“

Zdroj: theguardian.com 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili

Odporúčame: