Search
Close this search box.

5 dôvodov, prečo aj v chladnejšom počasí tráviť viac času vonku

Napriek tomu, že tu máme už prvé väčšie ochladenie a čoskoro tu bude aj zima, určite to nie je dôvod na to, aby ste všetok svoj voľný čas trávili zabalení v teplej deke pred televízorom. Z času na čas určite vyjdite z domu a trávte čo najviac voľna na čerstvom vzduchu. Povieme vám, prečo.


Posilníte svoj imunitný systém

Čerstvý vzduch a časté vystavenie nízkym teplotám posilňujú imunitný systém a pomáhajú telu lepšie odolávať nachladnutiu a iným chorobám bežným v chladnom období. Aj to je možno dôvod na to, aby ste si naplánovali dovolenku a navštívili chatu v Oščadnici aj v zime.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa Škandinávcom darí bezpečne plávať v jazere alebo v mori, kde sa teplota vody blíži k 0 stupňom Celzia? Odpoveď je jednoduchá – zvykli si. Čerstvý vzduch robí vaše telo silnejším a odolnejším v mnohých ohľadoch. Aj napriek chladnému a nepríjemnému počasiu by ste preto mali byť vonku aspoň niekoľkokrát do týždňa.

Podporíte trávenie

Pobyt na čerstvom vzduchu zlepšuje tráviaci systém dvoma spôsobmi. Po prvé, keď trávime svoj voľný čas vonku, máme tendenciu byť aktívni a táto aktivita má veľmi priaznivý vplyv na funkciu gastrointestinálneho traktu.

Po druhé, samotný čerstvý vzduch má pozitívny vplyv na trávenie. Hlboké dýchanie môže pomôcť spáliť prebytočné kalórie, a tak vás zbaviť kilogramov získaných cez zimu. Preto je pobyt vonku obzvlášť prospešný pre tých, ktorí chcú schudnúť. Najlepšie je ísť von na čerstvý vzduch ihneď po jedle. To pomáha telu lepšie spracovávať a vstrebávať prijaté jedlo.

Zlepšíte si koncentráciu

Pobyt na čerstvom vzduchu zvyšuje aj hladinu kyslíka v tele. To je dobré nielen pre náš fyzický výkon, ale aj pre duševné schopnosti. Čerstvý vzduch v kombinácii s prechádzkou pomáha vyčistiť myseľ a zvyšuje sa aj naša schopnosť sústrediť sa.

Preto, keď nabudúce vašu myseľ zahltia úzkostné myšlienky o tom, koľko práce musíte ešte urobiť, vyberte sa do prírody.

Prečistíte si krv

Keď sme vonku, spravidla sa takmer vždy venujeme nejakej aktívnej činnosti. Fyzická aktivita zase spôsobuje, že krv v tele lepšie cirkuluje a dodáva viac kyslíka a živín do všetkých oblastí tela. Okrem toho, dlhodobé vystavenie čerstvému ​​vzduchu pomáha pri čistení krvi. Celý proces zásobovania buniek tela užitočnými látkami a odstraňovania produktov rozpadu z nich je teda oveľa efektívnejší.

Zvýšite si hladinu vitamínu D

Udržiavanie optimálnej hladiny vitamínu D v tele je dnes nevyhnutné z mnohých zdravotných hľadísk. Vitamín D posilňuje kosti, predchádza srdcovým chorobám a niektorým formám rakoviny. Tento vitamín je dokonca schopný zlepšiť funkciu mozgu.

A keďže sa vitamín D syntetizuje v našich telách hlavne vystavením slnečnému žiareniu, je veľmi dôležité pravidelne tráviť niekoľko hodín vonku. Aj v zime, keď je obloha od okraja k okraju zamračená a slnko nie je viditeľné, naše telá stále dostávajú dostatok vitamínu D na správne fungovanie. Tak to spojte s víkendovou dovolenkou a pekným ubytovaním v Oščadnici a určite sa prílev pozitívnej energie a zdravia dostaví.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: