Search
Close this search box.

Stali ste sa obeťou „gaslightingu“? Takto sa pred ním ubránite, kým ešte nie je neskoro

Taktiku „gaslightingu“ využívajú tí najkrutejší manipulátori, aby znížili sebavedomie svojej obete. Ako sa tomuto nátlaku ubrániť skôr, než bude neskoro?


V slovenčine toto slovo nemá ekvivalent. Jeho pôvod sa dá nájsť v divadelnej hre s názvom Gaslight (Plynové lampy), ktorá bola v roku 1944 sfilmovaná. Hlavná hrdinka žije so svojím manželom v dome, v ktorom sa dejú zvláštne veci. Miznú v ňom predmety, z povaly sa ozývajú čudné zvuky a plynová lampa (gaslight) mení intenzitu svetla. Manželka si pomaly, ale isto začína myslieť, že sa zbláznila.

Napokon zistíme, že to všetko bola len premyslená hra jej manipulatívneho manžela, ktorý ju chcel pripraviť o rozum a získať jej dedičstvo. Podobný námet má aj film novšieho dáta, Dievča vo vlaku, ktorý vznikol ako adaptácia rovnomennej knihy.

Čo teda znamená „gaslighting“?

Bohužiaľ, tento pojem nevznikol len v hlavách scenáristov. Existujú ľudia, ktorí túto techniku na svoje obete reálne skúšajú. Podľa portálu counsellingresource.com, je gaslighting premyslená manipulačná taktika, s pomocou ktorej sa manipulátori snažia vniesť do mysle iných ľudí pochybnosti. Manipulátor sa teda snaží obeť presvedčiť, že je nesamostatná a psychicky chorá. To ju ešte viac naviaže na agresora, ktorý takisto núti obeť, aby sa cítila zahanbená a vinná.

Zdroj: Pexels

Ľudia, ktorí sa stali obeťou gaslightingu, mávajú často nízke sebavedomie, trpia depresiami, nie sú si istí, čo je skutočné a čo nie, trpia dezorientáciou, a napokon aj strachom a paranojou. Ak si myslíte, že vy by ste sa nemohli stať obeťou podobného správania, skúste sa zamyslieť nad nasledovným prípadom: Niekto sa vás opýta, akú farbu má auto, ktoré stojí na parkovisku. Vy poviete, že je modré, pretože ho zreteľne vidíte. Avšak vaši priatelia vás začnú presviedčať, že je červené. Nezapochybovali by ste o sebe aspoň na moment?

Ako sa brániť pred „gaslightingom“?

Gaslighting funguje len dovtedy, kým ho neprekuknete, potom už nie je účinný. Ak často počúvate od človeka, ktorý je vám blízky, nasledovné frázy, zbystrite pozornosť:

„Si paranoidný“.

„Len som žartoval!“

„Preháňaš to.“

„Mám strach, že začínaš strácať zdravý rozum“.

„To som nikdy nepovedal.“

„To sa ti muselo iba snívať.“

„Všetko je to len v tvojej hlave.“

Manipulátor sa vás takisto pokúsi oddeliť od vašej rodiny a priateľov. Bude vám nahovárať, že aj ostatní si myslia, že začínate šalieť. Vy začnete mať pocit, že nemôžete veriť nikomu.

Zdroj: Pexels

Ak máte pri čítaní tohto článku pocit, že by ste mohli byť obeťou manipulátora, vyskúšajte týchto 7 tipov, ktoré uvádza stránka brightside.me. Pomôžu vám ochrániť si vaše duševné zdravie.

1. Všímajte si nezrovnalosti medzi tým, čo manipulátor hovorí, a tým, čo robí. Takisto si všímajte, či hovorí stále to isté, alebo mení názor z jedného dňa na druhý.

2. Snažte sa využiť svoj piaty zmysel a vycítiť, ak niečo nie je v poriadku.

3. Verte svojej intuícii a nesnažte si overovať u nikoho iného, či máte pravdu.

4. Zapisujte si veci. Nezabudnite na to, čo sa stalo. Pokojne si aj nahrajte konverzácie, aby ste si boli istejší.

5. Pokúste sa skontaktovať s ľuďmi, ktorí sú mimo vašej „bubliny“. Ponúknu vám nezávislý názor na vašu situáciu.

6. Nesnažte sa správať racionálne pred manipulátorom. Nepomôže vám to.

7. Snažte sa čo najrýchlejšie od takéhoto človeka odísť.

Zdroj: brightside.me, counsellingresource.com, onlinelibrary.wiley.com, csfd.cz

Zdroj titulnej fotografie: Pexels

Pozri aj:

Najčítanejšie

TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Avokádo vôbec nie je vegánske. Šou na britskej stanici BBC otvorila zaujímavú tému
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého

Odporúčame: