Search
Close this search box.

5 dôvodov, prečo nie je dobré kričať na deti kvôli známkam. Namiesto toho vyskúšajte tieto metódy

Stránka brighside.me zverejnila dôvody, pre ktoré by ste na svoje deti nemali kričať kvôli známkam. Takisto ponúka návod, ako môžete pomôcť dieťaťu zlepšiť si prospech.

Prečo krik nepomáha?

1. Mnoho rodičov vyčíta deťom, že sa málo venujú učeniu a namiesto toho robia iné aktivity, ktoré ich bavia viac. Keď donesie dieťa zlú známku, majú tendenciu kričať a zakazovať mu všetky koníčky. Dôležité je však prísť na to, prečo má tie známky zlé a nezakazovať všetko zaradom.



2. Ak budete na dieťa často kričať, riskujete, že bude frustrované. Bude vedieť, že ak za vami príde so zlou známkou, nedostane pomoc, ale len krik a trest. Bude teda radšej známky tajiť. Časom sa u neho môže vybudovať odpor ku škole a štúdiu.

Zdroj: Unsplash / Patrick Perkins

3. Deti si na váš krik zvyknú a nebude už mať takú silnú váhu. Vo svojom správaní budú naďalej pokračovať. Je veľmi pravdepodobné, že kričaním napokon dosiahnete len to, že vaše dieťa bude mať ešte horšie známky.

4. V takejto situácii dávate dieťaťu často najavo, že si o ňom myslíte, že je hlúpe a nedokáže pochopiť učivo, ktoré by mu malo byť jasné. Tým ho ponižujete a podkopávate jeho sebavedomie.

5. Kričanie na potomka vám môže poškodiť hlasivky a zbytočne dvihnúť krvný tlak. Áno, kričanie nie je dobré nielen pre vaše dieťa, ale ani pre vás.

Namiesto kriku vyskúšajte iné metódy

Je pochopiteľné, že v rámci výchovy je niekedy nutné zvýšiť na dieťa hlas. Avšak pri známkach je lepšie vyhnúť sa kriku. Ak chcete svojmu dieťaťu pomôcť s učením, vyskúšajte radšej nasledovné tipy:

1. Zabezpečte vášmu dieťaťu pokojný a tichý priestor, v ktorom sa môže učiť. Snažte sa odstrániť všetky rušivé elementy, aby sa dieťa mohlo sústrediť len a len na učenie.

Zdroj: Unsplash / Aaron Burden

2. Vytvorte svojmu dieťaťu rutinu. Zabezpečte mu pravidelne dostatok času na oddych, ale aj na domáce úlohy. Každý deň by mal byť rovnaký, aby dieťa vedelo, že sa učeniu nijako nevyhne.

3. Poraďte sa s učiteľom, možno spoločne nájdete nejaké riešenie, ako zlepšiť prospech vášho dieťaťa. Vášmu potomkovi určite pomôže aj to, ak bude vedieť, že sa v prípade nejakého problému môže obrátiť aj na svojho učiteľa.

4. Sledujte pokrok vášho dieťaťa a starajte sa oň. Budete vedieť, v čom je dobré a v čom má ešte medzery. Potom vás určite neprekvapia jeho zlé známky.



5. Motivujte ho odmenou, nie trestom. Tým mu vytvoríte pozitívny vzťah k učeniu. Nemusia to byť hmotné odmeny, neradíme vám, aby ste svojim deťom platili za dobré známky. Radšej ich za odmenu zoberte do parku na prechádzku.

6. Vyskúšajte viacero metód učenia. Niekto si lepšie pamätá veci vizuálne, iný sa učí počúvaním, ďalší hrou a niekto kombináciou všetkých spôsobov. Skúste zistiť, čo preferuje vaše dieťa.

7. Podporujte dieťa v čítaní. Je to najlepšie, čo pre neho môžete urobiť.

Zdroj: Unsplash / Ben White

8. Pamätajte na to, že deti potrebujú oddych. Nemôžu sa celý deň len učiť. Nezabúdajte preto ani na pravidelné prechádzky a športové aktivity.

9. Rozprávajte sa s nimi, snažte sa zistiť, aké majú problémy, čo ich trápi. Tak budete schopní zlým známkam predchádzať.

10. Majte vysoké nároky. Nemôžete síce chcieť od svojho dieťaťa zázraky, avšak so zlými známkami sa ani nemôžete zmieriť. Obzvlášť v tom prípade, keď viete, že vaše dieťa má na viac.

Zdroj: brightside.me

Pozri aj:

Najčítanejšie

TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Avokádo vôbec nie je vegánske. Šou na britskej stanici BBC otvorila zaujímavú tému
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého

Odporúčame: