Search
Close this search box.

8 zaujímavých jesenných festivalov, ktoré sa oplatí navštíviť v Európe

1. La Mercè Festival, Španielsko

Festival, z ktorého na každom kroku dýcha energia. Čaká na vás takmer 600 vystúpení, konajúcich sa v Barcelone. Festival má bohatú históriu a návštevníkom umožní ponoriť sa do fascinujúcej katalánskej kultúry. Množstvo hudby, prehliadok, pouličných predstavení, súťaží, ale aj ohňostrojov, ktoré sa konajú vo viacerých mestských lokalitách. Azda najzaujímavejším prvkom celého festivalu sú tzv. Castellers – obrovské veže tvorené ľuďmi.

Termín konania: 21.09. – 24.09.2018.

zdroj: FB / Barcelona Cultura

2. Biela Noc (Bratislava, Košice) / Paris Nuit Blanche (Paríž)

Každoročný umelecký festival, ktorý ponúka návštevníkom jedinečný kultúrny zážitok, je už nejaký ten čas známy aj u nás na Slovensku pod názvom Biela Noc. Pod názvom Nuit Blanche sa zase pravidelne koná v Paríži už od roku 2002. História tohto festivalu však siaha až do Helsink, kde už v roku 1989 boli otvorené galérie, múzeá, či knižnice minimálne do polnoci.

Termín konania: 29.09.2018 (Bratislava) a 06.10.2018 (Košice).

zdroj: ephoto.sk3. CAFe Budapest Contemporary Arts Festival, Maďarsko

Pravidelne sa konajúci festival tanca, jazzu, divadla, poézie a výtvarného umenia, ktorý funguje už od roku 1992. Kultúrna scéna Budapešti ožíva rôznymi hudobnými koncertami, výstavami, divadelnými, či tanečnými predstaveniami. Obľúbenosti sa teší najmä Národné divadlo, Dom súčasného umenia Trafó, Atrium Cinema, či ďalšie kultúrne inštitúcie a kaviarne po celom meste.

Termín konania: 02.10. – 18.10.2018.

zdroj: Pinterest

4. Alba White Truffle Festival, Taliansko

Napadlo by vás niekedy „oslavovať“ hľuzovku prostredníctvom zábavných podujatí? V meste Alba v Piemonte je možná aj táto rarita. A to dokonca pravidelne. V priebehu ôsmich týždňov festivalu si návštevníci môžu, okrem chutného jedla a vínka, užiť skutočne bohatý program – výstavy a rôzne hudobné, literárne, ľudové, či športové akcie. Týmto spôsobom sa rok čo rok zachováva „kúzlo“ huby – hľuzovky bielej, ktorá sa v tejto oblasti stala akýmsi symbolom dedičstva, pohostinnosti a autentického spôsobu života.

Termín konania: 06.10. – 25.11.2018.

zdroj: YouTube

5. Amsterdam Dance Event, Holandsko

Najväčší svetový festival z oblasti elektronickej hudby, ktorý svoje brány otvoril po prvýkrát už v roku 1995, kedy hostil 300 umelcov. V súčasnosti ponúka celé spektrum predstavení s viac ako 2500 umelcami, vystupujúcimi v rámci 140-tich najlepších hudobných priestorov určených pre nočný život v Amsterdame. V roku 2017 dokázal prilákať až 395 000 návštevníkov z viac ako 90 krajín sveta, čo z neho robí zároveň najväčší klubový festival na svete.

Termín konania: 17.10. – 20.10.2018.

zdroj: radiodeea.ro6. la Bienal de Flamenco de Sevilla, Španielsko

Jedno z najkrajších a najslávnejších flamencových podujatí na svete sa koná vždy v párny rok v španielskej Seville. Tešiť sa môžete na úžasnú gitarovú hudbu, tanec, spev, či rôzne predstavenia tejto vášnivej formy umenia, ktorá sa zrodila v španielskej Andalúzii. Medzi najaktívnejšie miesta patrí napríklad slávne Teatro de la Maestranza, Teatro Lope de Vega, FIBES Auditorium, či Palác Alcázar. Rôzne koncerty a živé vystúpenia sa budú konať aj na malých očarujúcich plážach.

Termín konania: 06.09. – 30.09.2018.

zdroj: gibspain.com

7. Oktoberfest, Nemecko

Najväčší svetový Volkfest, teda festival piva a cestovateľskej zábavy, ktorý sa už v roku 1810 stal dôležitou súčasťou bavorskej kultúry, otvára každoročne na jeseň v Mníchove svoje brány, aby privítal milióny návštevníkov. Tých zaujme tradičnými jedlami, hudbou, dámami v tradičných bavorských a rakúskym krojoch, ale aj desiatkami stánkov, ktoré usporadúvajú rôzne súťaže. A samozrejme, nesmú chýbať nekonečné litre obľúbeného nemeckého piva.

Termín konania: 22.09. – 07.10.2018.

zdroj: wombats-hostels.com

8. Ottery St. Mary Tar Barrels, Devon – Anglicko

Jeden večer plný zábavy, šľahajúce plamene a uličky pri krčmách plné zvedavých ľudí. Aj takto by sa dalo opísať podujatie, ktoré sa každoročne koná v anglickom Devone. Tradícia tar barellov, t.j. dechtových sudov, vznikla už v 17. storočí. V priebehu celého večera ste svedkami zapálenia 17 sudov, pričom sa dá povedať, že ide o jeden z najväčších požiarov juhozápadu, ktorý je zapálený na brehoch rieky Otter.

Termín konania: 05.11.2018.

zdroj: YouTube

Zdroj: wikipedia.org, visitsouthdevon.co.uk, parisinfo.com, visitbudapest.travel, fieradeltartufo.org, amsterdam-dance-event.nl, labienal.comoktoberfest.de 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: