Pracovné odevy sú potrebné v mnohých oblastiach výroby, obchodu a poskytovania služieb. Preto je dopyt, ako aj počet ponúk, po tomto type tovaru stabilne vysoký. Mnohí dodávatelia pracovných odevov bojujú za každého klienta. Avšak, v takejto situácii nie je pre zákazníka ľahké zvoliť si to najlepšie riešenie, najmä ak je jeho predstava o špecifikách produktu skôr povrchná. Preto sa v tomto článku pokúsime hovoriť o najdôležitejších aspektoch výberu a nákupu pracovných odevov.
Pracovné odevy zohrávajú pri výkone práce človeka dôležitú úlohu. Už samotný názov často obsahuje špecifické požiadavky na jeho ochranu pred určitými vonkajšími faktormi:
- mechanickými,
- chemickými,
- fyzikálnymi,
- biologickými, atď.
Napríklad, také špeciálne pracovné mikiny by mali zaistiť bezpečnosť pri práci, chrániť pred škodlivými faktormi a byť pohodlné. Inými slovami, veľa záleží od toho, či sú pracovné odevy vybrané správne, s ohľadom na život a zdravie ľudí.
Výber sortimentu pracovných odevov je dnes obrovský. Zaisťuje tak bezpečnosť zamestnancov organizácií a vytvára vynikajúci imidž spoločnosti. V takomto množstve je ale niekedy ťažké urobiť správny výber, preto sa vám určite hodia niektoré cenné tipy.
Kedy a prečo sa bez pracovných odevov nezaobídete
Najprv sa musíte vysporiadať s terminológiou. Existujú dva druhy pracovných odevov – uniformy a špeciálne pracovné odevy. Prvý vykonáva funkciu „odlíšenia“ zamestnanca spoločnosti od iných ľudí, často sa používa v sektore služieb, napríklad kaderníctvo alebo stráž. Uniformy sa používajú ako obrazová súčasť spoločnosti, pretože vzhľad zamestnancov firmy zohráva významnú úlohu pri formovaní lojality zákazníkov.
Ale aj pre predstaviteľov viacerých profesií môžu byť uniformy nevyhnutným prvkom. Napríklad pre orgány činné v trestnom konaní alebo vojenských úradníkov.
Účelom pracovného odevu je chrániť zamestnanca, ktorého profesionálna činnosť súvisí s nebezpečnými pracovnými podmienkami. V súlade so Zákonníkom práce je zabezpečenie personálu takýmto odevom, ako aj jeho včasná výmena, pranie, sušenie a oprava, na pleciach zamestnávateľa.
Zoznam povolaní, ktoré sa bez tohto typu oblečenia v práci nezaobídu, je pomerne rozsiahly. Zaujímavé však je, že kupujúcimi pracovných odevov sú nielen stavebné a priemyselné spoločnosti, ale aj jednotlivci. Napríklad rybárski a poľovnícki nadšenci ocenia špeciálne ochranné vlastnosti, vodotesnosť a trvanlivosť kvalitnej pracovnej bundy.
Ako si vybrať kvalitnú súpravu pracovného oblečenia?
V prvom rade by sa mala venovať pozornosť špecifikám práce. Napríklad odevy stavebných robotníkov by mali mať vlastnosti odolné voči vlhkosti – zníži sa tým riziko prechladnutia medzi zamestnancami a zabráni sa prestojom.
Pri hasičských oblekoch je zasa potrebné používať látky spomaľujúce horenie a pre pracovníkov vo výbušnom prostredí je dôležité, aby odev mal antistatické vlastnosti. Je nevyhnutné venovať pozornosť kvalite prispôsobenia – v mnohých ohľadoch závisí od toho trvanlivosť pracovných odevov. Veľkou výhodou bude použitie technológie dvojitého švu a použitie vystužených vlákien.
Kvalitné pracovné odevy by mali mať aj určitú úroveň hygieny. Venujte preto veľkú pozornosť typu práce a zloženiu výrobkov – moderné pracovné odevy sú vyrobené zo zmesi bavlny a polyesteru. Prvá poskytuje „vzdušnosť“ látky a druhá jej dodáva silu.