Search
Close this search box.

Môžu včely liečiť? Existuje spôsob, ako pomôcť ľuďom so špecifickým problémom

Stres a úzkosť sú v súčasnosti najväčším rizikom našej uponáhľanej, technologicky založenej doby. Našťastie, existuje množstvo relaxačných pomôcok, ktoré môžu zmierniť vnútorný nepokoj. K nim patria napríklad hypnotické videá alebo zvukové aplikácie, ktoré dokážu navodiť príjemné pocity. Pomáhajú pri relaxácii a spánok je vďaka nim kvalitnejší a dlhší.


Najnovšia relaxačná metóda zo Slovinska, o ktorej informuje portál BBC, je tak trochu nezvyčajná. Odporúča totiž ľahnúť si priamo do miestnosti plnej včelínov a započúvať sa do včelieho bzukotu. 

Včelárstvo pritom bolo odjakživa súčasťou slovinskej kultúry a identity. Svedčia o tom tisícky včelínov a stáročná včelárska tradícia. Včelárske organizácie v Slovinsku majú viac ako 11 000 členov. Práve táto krajina sa v posledných rokoch zaslúžila o svetovú ochranu tohto nesmierne potrebného hmyzu.

Aj dátum oslavy Svetového dňa včiel, ktorý pripadá na 20. mája, sa zhoduje s dňom narodenia najvýznamnejšieho slovinského včelára, Antona Janšiho. Ten je považovaný za svetového priekopníka v oblasti včelárstva už od 18. storočia.

Zdroj obživy aj terapia

Včely medonosné sú nesmierne dôležité pre zachovanie ľudskej existencie. Ich hlavná funkcia spočíva v opeľovaní, čím výrazným spôsobom napomáhajú zachovávať rastlinné spoločenstvá.

Včelie produkty ako napríklad med, vosk či propolis sa využívajú v kozmetike, farmácii a liečiteľstve. Nehovoriac o tom, že med ako prírodné sladidlo je zdravšou alternatívou v porovnaní s rafinovaným bielym cukrom.

Zdroj: Pexels

Včely sú však užitočné aj v ďalšej oblasti, ktorou je psychoterapia. Mnohé štúdie dokazujú blahodarné účinky tzv. apiterapie, ktorá sa zaoberá najrôznejšími účinkami včelích produktov na ľudský organizmus. Je dokázané, že včely pozitívne vplývajú na liečbu reumatizmu a taktiež výrazne eliminujú napätie.

V Slovinsku túto formu podpory duševného zdravia využívajú najmä pomáhajúce profesie, napríklad hasiči. Denne musia čeliť mimoriadne závažným situáciám, a preto potrebujú zvýšenú dávku oddychu. Základné školy majú tiež zabudované vlastné včelíny, aby tak pomáhali žiakom zvládať stres zo školských povinností. Nachádzajú sa tam postele či hojdačky, kde si dieťa dokáže odpočinúť aj počas vyučovania.

Zaslúžia si zvýšenú ochranu

Samotná inšpirácia vychádza z dávnejšej tradície, kedy starší ľudia často spávali v blízkosti úľov. Zdá sa, že táto včelia terapia si nachádza stále viac a viac nadšencov.

Bohužiaľ, v súčasnosti sú včely na pokraji vyhynutia. Môžu za to nielen klimatické zmeny, ale aj hromadné využívanie chemických postrekov. Nepriamo to ovplyvňuje aj našu existenciu, keďže včely opeľujú až 86 % rastlinných druhov na Zemi. Je preto nevyhnutné, aby sa im dostalo dostatok ochrany a neničili sa ich prírodné spoločenstvá.

Zdroj: bbc.com, mestske-vcely.sk, YouTube

Zdroj titulnej fotografie: Pexels

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tieto vianočné trhy v Európe si ľudia zvolili za tie najkrajšie pre rok 2019
Toto sú najväčšie slovenské a české vianočné hity. Poznáte ich históriu?
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
OPTICKÝ KLAM: To, čo vidíte na obrázku, je odrazom toho, ako vnímate svet
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík

Odporúčame: