Search
Close this search box.

Toto sa deje s naším vedomím tesne po smrti. Bohužiaľ, trvá to len pár sekúnd

Mozog pracuje aj po tom, čo naše srdce prestane pumpovať krv. To znamená, že pacient si uvedomuje, čo sa s ním deje, a to aj napriek tomu, že jeho telo je de facto mŕtve. Krátko po smrti teda vieme, čo sa s nami deje, dokonca si uvedomujeme vlastnú smrť, pretože naše vedomie stále pracuje.



Na okamih sa staneme väzňami v našom vlastnom mŕtvom tele. Ľudia, ktorí prežili infarkt, boli schopní reprodukovať, čo sa okolo nich dialo po tom, ako ich srdce prestalo biť. Niektorí dokonca počuli, ako ich lekár prehlásil za mŕtvych.

Film vs. realita

Doktor Sam Parnia a jeho tím z Univerzity v New Yorku skúmal výpovede pacientov, ktorí prekonali infarkt a zažili klinickú smrť, ale lekárom sa ich podarilo oživiť. Zaujímavé je, že pacienti, ktorí prekonali klinickú smrť, sa po tomto zážitku začali viac zaujímať o iných ľudí a pomáhať im.

Zdroj: Unsplash

Tejto téme sa venuje aj známy hollywoodsky film Hráči so smrťou z roku 1990, v hlavných úlohách s Juliou Roberts, Kieferom Sutherlandom a Kevinom Baconom. Hrdinovia filmu sa rozhodnú v rámci výskumu prekonať klinickú smrť. Počas dočasnej smrti vidia spomienky na vlastnú minulosť a rôzne vízie, vďaka čomu sa rozhodnú zmeniť svoj život. Film nájdete aj v novom spracovaní z roku 2017, v hlavnej úlohe s Ellen Page.

Doktor Parnia však film považuje len za fikciu. Pacienti v momente klinickej smrti neobjavili dávno zabudnuté spomienky, ani nič podobné. Ale dokážu vnímať, čo sa okolo nich deje. Po tom, ako sa prebrali, dokázali verne opísať doktorov a sestričky, ktorí sa ich pokúšali zachrániť.

„Pacient umiera v momente, keď jeho srdce prestane biť. Na základe toho určujeme čas smrti,“ uvádza doktor Parnia. V momente, kedy srdce zastaví stoju činnosť, prestáva fungovať aj mozog. Avšak niektoré bunky v mozgu môžu byť aktívne aj pár hodín po smrti, preto boli pacienti schopní vidieť, čo sa okolo nich deje.



Zdá sa teda, že ani po tomto výskume nie sme o nič bližšie k odpovedi na otázku, čo nás čaká po smrti. Výskum však podľa Parniu môže zlepšiť kvalitu resuscitácie a pomôže predchádzať poškodeniu mozgu pri zástave srdca.

Zdroj: Dailymail

Pozri aj:

Najčítanejšie

9 netradičných filmov s vianočnou tematikou, ktoré vám spríjemnia sviatky
Toto sú najväčšie slovenské a české vianočné hity. Poznáte ich históriu?
RECEPT: Rýchle a jednoduché parmezánové tyčinky (jedna dávka nikdy nestačí)
Najbizarnejšie vianočné tradície z rôznych kútov sveta
Nesmrteľná Pretty Woman: 15 zaujímavých faktov o najčarovnejšej rozprávke pre dospelých

Odporúčame: