Umývanie riadu je na prvom mieste v zozname nepopulárnych domácich prác. Aj preto asi výrobcovia domácich elektrických spotrebičov prišli s myšlienkou výroby umývačky riadu, ktorá je v mnohých smeroch oveľa praktickejšia.
Je však toto zariadenie aj ekologické a šetrné k vášmu rodinnému rozpočtu?
Ako a vďaka čomu je umývačka riadu šetrná k životnému prostrediu?
Pripravili ste si v novej Miele rúre skvelý obed, no po poslednom kúsku jedla na vás čaká hromada riadu a vám sa nechce ani prstom pohnúť? Môžete ho umyť ručne alebo v umývačke riadu. Pri správnych podmienkach šetrí umývačka v porovnaní s ručným umývaním čas, vodu aj energiu.
Z jednej zahraničnej štúdie vyplýva, že umývanie riadu v umývačke spotrebuje v priemere o 50 percent menej vody a o 28 percent menej energie ako ručné umývanie. Moderná umývačka riadu Miele okrem energie šetrí aj čas, ak riad nie je predumývaný a vychádza zo stroja čistý a suchý. Aj vaše ruky sa vám poďakujú, pretože ich pokožku nezničí žiadna chémia z čistiaceho prostriedku.
Na čo si dať pozor pri kúpe novej umývačky riadu?
Akú veľkosť potrebujem?
Existujú dve štandardné veľkosti umývačiek riadu. Väčšina modelov má šírku 60 cm a kapacitu 12 súprav. Menšie stroje majú šírku 45 cm a sú určené pre 8 až 9 súprav.
Kompaktný model umývačky so šírkou 45 cm a kapacitou 8 až 9 súprav by mal teoreticky postačovať pre 1 až 2-členné domácnosti. Upozorňujeme však, že tieto zariadenia sú väčšinou v konečnom dôsledku drahšie, a to nákupom aj prevádzkou. Majú tiež menej miesta na hrnce a misky. Ak máte preto priestor, siahnite radšej po 60 cm variante.
Ktoré umývacie programy sú dôležité?
Okrem štandardného programu s teplotou vody 65 °C by nemal chýbať ani ekonomický program s teplotou vody 45 až 55 °C. Ostatné programy sú užitočné, ale nie nevyhnutné. Veľa tiež závisí od tvrdosti vody a voľby čistiaceho prostriedku do umývačky.
Aj keď je v celkovej bilancii zahrnutých veľa rôznych faktorov, dá sa predpokladať, že umývačka riadu je vo väčšine prípadov pre životné prostredie výhodnejšia ako ručné umývanie. Takže sa rozhodnite správne a skúste investovať do lepšej budúcnosti, ktorá myslí na vaše úspory a životné prostredie.
Zdroj obrázka: Leszek Glasner/Shutterstock.com