Search
Close this search box.

Čo je lepšie? Umývačka riadu alebo ručné umývanie?

Umývanie riadu je na prvom mieste v zozname nepopulárnych domácich prác. Aj preto asi výrobcovia domácich elektrických spotrebičov prišli s myšlienkou výroby umývačky riadu, ktorá je v mnohých smeroch oveľa praktickejšia.

Je však toto zariadenie aj ekologické a šetrné k vášmu rodinnému rozpočtu?

Ako a vďaka čomu je umývačka riadu šetrná k životnému prostrediu?

Pripravili ste si v novej Miele rúre skvelý obed, no po poslednom kúsku jedla na vás čaká hromada riadu a vám sa nechce ani prstom pohnúť? Môžete ho umyť ručne alebo v umývačke riadu. Pri správnych podmienkach šetrí umývačka v porovnaní s ručným umývaním čas, vodu aj energiu.

Z jednej zahraničnej štúdie vyplýva, že umývanie riadu v umývačke spotrebuje v priemere o 50 percent menej vody a o 28 percent menej energie ako ručné umývanie. Moderná umývačka riadu Miele okrem energie šetrí aj čas, ak riad nie je predumývaný a vychádza zo stroja čistý a suchý. Aj vaše ruky sa vám poďakujú, pretože ich pokožku nezničí žiadna chémia z čistiaceho prostriedku.

Na čo si dať pozor pri kúpe novej umývačky riadu?

Akú veľkosť potrebujem?

Existujú dve štandardné veľkosti umývačiek riadu. Väčšina modelov má šírku 60 cm a kapacitu 12 súprav. Menšie stroje majú šírku 45 cm a sú určené pre 8 až 9 súprav.

Kompaktný model umývačky so šírkou 45 cm a kapacitou 8 až 9 súprav by mal teoreticky postačovať pre 1 až 2-členné domácnosti. Upozorňujeme však, že tieto zariadenia sú väčšinou v konečnom dôsledku drahšie, a to nákupom aj prevádzkou. Majú tiež menej miesta na hrnce a misky. Ak máte preto priestor, siahnite radšej po 60 cm variante.

Ktoré umývacie programy sú dôležité?

Okrem štandardného programu s teplotou vody 65 °C by nemal chýbať ani ekonomický program s teplotou vody 45 až 55 °C. Ostatné programy sú užitočné, ale nie nevyhnutné. Veľa tiež závisí od tvrdosti vody a voľby čistiaceho prostriedku do umývačky.

Aj keď je v celkovej bilancii zahrnutých veľa rôznych faktorov, dá sa predpokladať, že umývačka riadu je vo väčšine prípadov pre životné prostredie výhodnejšia ako ručné umývanie. Takže sa rozhodnite správne a skúste investovať do lepšej budúcnosti, ktorá myslí na vaše úspory a životné prostredie.

Zdroj obrázka: Leszek Glasner/Shutterstock.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: