Life is beautiful

“Nedopusť, aby ti včerajšok, zabral väčšinu dneška” – Will Rogers

Nájdeš nás aj tu

Ďalší z výnimočných projektov pre Slovensko: V Kežmarku vám načapujú drogériu

Už aj na Slovensku pribúdajú obchody tohto typu a tešia sa čoraz väčšej obľube. Okrem potravín sa v nich dá kúpiť aj kozmetika alebo drogéria. My sme sa stretli s majiteľkou jednej takejto drogérie a vyspovedali sme ju.

Nenápadný obchodík stojí priamo na námestí v Kežmarku. Otvorila ho pred dvomi mesiacmi mladá sympatická Miroslava so svojím manželom. „Zatiaľ máme otvorené len krátko a ľudia sa chodia hlavne pýtať, ako to u nás chodí. Veľa ľudí u nás už samozrejme za tento čas i nakúpilo a mnohí z nich prišli už viackrát. Sem-tam sa niekto zo zákazníkov len zastaví a povie, že už skúsil a že bol spokojný. To ma vždy poteší,“ hovorí hneď na úvod.

Jej malý obchod je naplnený množstvom veľkoobjemových nádob, ktoré hýria farbami. Gély na pranie, šampóny, WC osviežovače, pleťové mlieka. Jednoducho všetko, čo potrebujete na bežný chod domácnosti. Ak chcete niečo vyskúšať, buď si donesiete vlastnú nádobu, alebo vám ju priamo v obchode predajú. Keď miniete jej obsah, môžete si do nej opäť prísť načapovať. „Drogéria, ktorú čapujeme, ako aj telová a pleťová kozmetika sú z Talianska. Okrem toho ponúkame aj mydlá a šumivé bomby do kúpeľa od slovenských výrobcov. Verím, že časom sa nám podarí rozšíriť sortiment slovenských výrobkov.“

Od majiteľky sme sa dozvedeli, že drogériu jej dovážajú v 25-litrových bandaskách, ktoré sa dajú opätovne použiť. Takže odpadu je skutočne minimum.Keďže na východe Slovenska sú ľudia často nútení obracať každý cent, je na mieste otázka, či sú tieto produkty cenovo dostupné skutočne pre každého. „Ceny sú porovnateľné s cenami v supermarketoch. Všetky čapované výrobky, ktoré ponúkame, sú vysoko koncentrované, takže ich netreba používať veľa. Ja sama napríklad dávam do prania o niečo menej pracieho gélu, ako je odporúčané, no napriek tomu som s výsledkom vždy spokojná. Liter mi vydrží skoro dva mesiace, a to mám dve deti, takže sa u nás perie skoro každý deň.“ 

Každý Slovák vyprodukuje ročne viac než 340 kg odpadu. Len 23 % tohto odpadu sa recykluje, alebo kompostuje a toto číslo stúpa len pomaly. Slovensko sa zaviazalo, že do roku 2020 bude recyklovať až 50 % odpadkov. „Plasty majú super vlastnosti. Sú ľahké, nepriepustné a dá sa z nich čokoľvek vytvarovať. Len ich je v poslednej dobe viac a viac, a to, ako všetci vieme, zaťažuje prírodu. Sú dobrým sluhom ale zlým pánom,“ dodáva Miroslava.

Ostáva nám už len jediné. Popriať jej obchodu, ako aj desiatkam podobným po celom Slovensku, veľa spokojných zákazníkov.

You don't have permission to register