Niekedy však móda dokáže skutočne prekvapiť. Nad vecami, ktoré fičali pred stovkami rokov, dnes už len krútime hlavou. Portál brightside.me prišiel s výberom takýchto skutočne netradičných módnych vychytávok z celého sveta.
Pozrite si tie najbizarnejšie:
1. Čiernenie zubov
Bielenie zubov? To je len pre amatérov. V 18. storočí boli čierne zuby znakom bohatstva. Dávalo to zmysel. Zuby najviac ničila konzumácia cukru, a ten si mohli dovoliť len tí najbohatší z najbohatších. Ľudia si teda začali čierniť zuby, aby dali najavo, že sú dosť bohatí na to, aby si kúpili sladkosti, ktoré im pokazia zuby.
2. Odstránenie rebier kvôli štíhlejšiemu pásu
O Marilynovi Mansonovi už roky koluje informácia, že si nechal odstrániť z pásu dve rebrá. Je to výmysel, ktorý samotný spevák už niekoľkokrát poprel. Na svete však existujú ženy, ktoré túto operáciu skutočne podstúpili. Nestačili im už aj tak dosť nepohodlné korzety a v honbe za telom v tvare presýpacích hodín zašli ešte ďalej.
V roku 2015 sa modelka Pixee Fox priznala, že si nechala odstrániť 6 rebier. Mnohé celebrity boli kvôli svojmu štíhlemu pásu upodozrievané, že si nechali vyoperovať rebrá. Týkalo sa to napríklad Elizabeth Taylor, Jane Fonda, Raquel Welch či Cher. V spojených štátoch je tento typ plastických operácií zakázaný.
3. Pevný golier
Ženy mali korzety, muži mali… goliere? Áno, aj muži kvôli móde trpeli. V 19. storočí sa správny gentleman nezaobišiel bez pevného, a značne nepohodlného, goliera. Zapínali sa až tesne pri krku a pomáhali mužom udržiavať vzpriamený postoj. Poviete si, že to neznie až tak hrozne, ale sú zaznamenané prípady, kedy tento módny výstrelok dopomohol svojmu majiteľovi až na oný svet.
4. „Lotosové nohy“
Táto desivá tradícia vznikla v Číne v 10. storočí. Hovorí sa, že za jej vznikom stojí cisár Li Yu, ktorý požiadal svoju konkubínu Yao Niang, aby si uviazala nohy bielym hodvábom do tvaru mesiaca a zatancovala mu na špičkách chodidiel. Jej tanec ho očaril a povedal, že takto by mali tancovať všetky ženy.
Onedlho sa zväzovanie nôh rozšírilo do celej Číny. V 19. storočí malo 40 – 50 % všetkých čínskych žien zdeformované chodidlá kvôli honbe za čo najmenšími nohami. Pritom u žien z vyšších vrstiev to bolo takmer 100 %.
So zväzovaním sa začínalo už od 4 rokov. Čím menšiu nohu sa podarilo rodičom vytvoriť, tým väčšiu šancu na vydaj mala ich dcéra. Od roku 1912 sú našťastie „lotosové nohy“ v Číne zakázané. Napriek tomu, stále sa ešte nájde množstvo žien, ktorých nohy sú znetvorené práve touto tradíciou.
5. Bahenné zábaly s „pridanou hodnotou“
Gréci a Rimania v podstate vymysleli wellness a veci s ním súvisiace. O blahodárnych účinkoch bahna by vám vedeli ešte aj dnes rozprávať napríklad v Piešťanoch. V antike to však neostalo len pri bahne, ktoré ma dokázateľné terapeutické a relaxačné účinky. Do bahenných kúpeľov pridávali aj exkrementy zvierat, pretože verili, že spomaľujú starnutie. Obzvlášť obľúbené boli pritom exkrementy krokodílov.
6. Rádioaktívna kozmetika
Dlhé roky po tom, ako Maria Curie s manželom objavili rádium, sa o jeho nebezpečenstve nevedelo. Svet zaplavilo množstvo komerčných výrobkov, ktoré sa pýšili tým, že sú rádioaktívne. Tento trend neobišiel ani kozmetiku. V obchodoch ste si mohli zakúpiť krémy, rúže či zubné pasty, vďaka ktorým ste v spoločnosti zažiarili. A to doslova.
7. Čistenie zubov močom
Máme tu ďalší nechutný módny trend. Deväť z desiatich antických zubárov odporúča nahradiť zubnú pastu vašim vlastným močom. Táto vychytávka bola populárna až do 18. storočia. Zaujímavé je, že to pravdepodobne fungovalo. Moč totiž obsahuje amoniak, ktorý má preukázané čistiace vlastnosti.
8. Ľuľkovec zlomocný
Vedeli ste, že latinský názov tejto nebezpečnej rastliny je Atropa bella-donna? „Belladonna“ znamená v taliančine „krásna žena“. Množstvo žien používalo v stredoveku ľuľkovec práve preto, aby podčiarkli svoju krásu.
Výťažok z rastliny si kvapkali do očí, vďaka čomu sa im rozšírili zreničky, čo bolo v tej dobe považované za veľmi atraktívne. Až oveľa neskôr vedci zistili, že ľuľkovec blokuje receptory v očných svaloch a jeho nadmerné používanie môže viesť až k oslepnutiu.
Zdroj: Wikipedia, melmagazine.com, nytimes.com, Wikipedia, brightside.me