Search
Close this search box.

Ako dostať pod kapotu viac koní? Výber riešenia závisí od týchto faktorov

Vyšší výkon s väčším počtom koní pod kapotou by neurazil asi nikoho. Hľadať ho však v nových autách nie je v súčasnej dobe pre väčšinu z nás asi ideálne riešenie. Ako vhodný spôsob sa ukazuje, vylepšiť staré ojazdené auto.

Ako ale dostať pod kapotu vášho milovaného auta viac koní a dodať mu väčší švih pri rovnakej, no možno nižšej spotrebe paliva, sa pozrieme v našom ďalšom zaujímavom článku.

Klasický alebo elektronický?

Za klasický tuning motora odborníci označujú spracovanie sacieho traktu, vačkového hriadeľa, karburátora či kvalitného vstrekovača.

Pri elektronickom tuningu, nazývanom aj chiptuning, sa výkon zvyšuje upraveným softvérom alebo prídavnou riadiacou jednotkou.

Výkon je možné ešte zvýšiť aj pomocou nových komponentov, ako sú nové turbo, kompresory a špeciálne sacie a výfukové systémy. Záleží tiež od toho, ako je na tom vaše auto so spotrebou paliva?

Viac energie alebo nižšia spotreba?

Spravidla by tuning motora mal priniesť tomuto systému vyšší výkon. To sa môže stať napríklad väčším množstvom zmesi benzínu a vzduchu alebo zvýšením otáčok motora. Existuje však aj takzvaný eko-tuning, pri ktorom je riadenie motora optimalizované na spotrebu bez zhoršenia správania výfukových plynov.

Pri tuningu ide v princípe o zlepšovanie. To sa môže dosiahnuť inou krivkou krútiaceho momentu, väčším špičkovým výkonom alebo nižšou spotrebou po vyladení motora. Mechanické vyladenie motora sa používa skôr pri drahých motoroch vyššej triedy.

Pri chiptuningu (elektronickom ladení) sa do riadiacej jednotky nahrá nový softvér, ktorý okrem iného mení mapu pre zapaľovanie a palivo. To dáva motoru väčší výkon.

Alternatívou k tomu sú viackanálové prídavné riadiace jednotky, ktoré preposielajú upravené údaje riadiacej jednotke motora.

Je len na vás, ktorú voľbu uprednostníte, vždy však myslite na faktory, ktoré by mohli mať na konkrétny tip ladenia výrazný vplyv.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
V mestskej časti Košice - Šaca vyrastie nová moderná Farmárska tržnica
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: