Search
Close this search box.

Slovenské prekvapenie: Unikátny archeologický objav na Spiši odhalil, aká bola starodávna krčma

Stredoveká história má aj v súčasnosti svojich nadšených prívržencov. Tých určite potešia výsledky archeologického výskumu, ktorý sa uskutočnil v Spišských Vlachoch. Po niekoľkomesačnom bádaní sa našli pozostatky rímskeho osídlenia, ako aj stredovekej krčmy.


Informácie o tomto zaujímavom náleze zverejnil magazín Forbes. Pôvodný nález rímskej mince sa viaže k obdobiu vlády cisára Konštantína II. (337 – 361 n.l.). Je dôkazom osídlenia od čias sťahovania národov na sklonku rímskeho cisárstva.

Zároveň archeológovia objavili priestor, ktorý sa využíval ako stredoveká krčma. Svedčia o tom nálezy drobného kuchynského riadu, ako aj architektonické usporiadanie miestností. Tiež sa našiel vchod do pivníc a priestor, ktorý sa zrejme využíval na zhromažďovanie ľudí.

Frekventovanosť tohto miesta potvrdzujú nálezy poľských a uhorských mincí. Nie je jasné, dokedy stredoveká krčma plnila svoj účel, no pravdepodobne až do 18. storočia.

Zdroj: Pixabay

Kým v rímskej dobe dávali ľudia prednosť vínu, predpokladá sa, že obľúbeným nápojom podávaným v tejto stredovekej krčme bola medovina. Ako nápoj fermentovaný z medu má na území Slovenska dlhoročnú tradíciu a vo veľkom ho popíjalo aj pôvodné slovanské obyvateľstvo.

Kam za stredovekou medovinou?

Milovníci histórie, dobrého piva, vína či medoviny sa môžu preniesť v čase aj dnes.

Krčma Dětenice v susednej Českej republike, okrem jedla na stredoveký spôsob, ponúka tiež pútavý program plný šermiarskych či tanečných vystúpení. Nechýba drsný krčmový jazyk a autentická stredoveká hudba. Navyše, v rámci návštevy je tiež možné ubytovať sa v stredovekom zámku či zažiť jedinečný rytiersky turnaj.

Zdroj: Krčma Dětenice

Podobné stredoveké pohostenia nájdete aj na Slovensku, napríklad v sedliackej krčme v Štúrove či v stredovekej taverne v Nitre. Zážitková gastronómia tak u nás aj vo svete umožňuje zažiť podmanivú a neopakovateľnú atmosféru stredoveku.

Zdroj: forbes.com, krcmadetenice.cz

Zdroj titulnej fotografie: Slovakia.travel

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: