Search
Close this search box.

Americká astronautka sa vrátila na Zem. Vo vesmíre strávila rekordne dlhý čas

Christine Koch sa podarilo dosiahnuť nový rekord. Žiadna iná žena totiž nebola vo vesmíre tak dlho. 


Ako informuje portál unilad.co.uk, 41-ročná Američanka pristála v Kazachstane 6. februára 2020 o 9:12 hod. Na Zem ju priniesla ruská kozmická loď Sojuz. Christina Koch strávila vo vesmíre 328 dní, čím sa jej podarilo prelomiť doterajší rekord Peggy Whitson, ktorá strávila vo vesmíre „len“ 289 dní. Najdlhší čas vo vesmíre strávil ruský kozmonaut Valerij Poľakov, ktorý tam prežil neuveriteľných 437 dní.

Christina Koch zverejnila na Twitteri fotografiu, ktorú urobila krátko pred tým, ako sa vrátila na Zem. „Čo mi bude chýbať? Výnimočná krása planéty Zem a tento zázrak, ktorý vytvorili ľudia,“ napísala.

Obdobie plné rôznych experimentov

Počas svojho pobytu na Medzinárodnej vesmírnej stanici prepísala históriu tým, že ako prvá sa prešla voľným vesmírom výhradne v ženskej zostave. Jej kolegyňou bola ďalšia americká astronautka Jessica Meir.

Astronautky vymieňali pokazenú energetickú jednotku. Ich prvý „výlet“ do vesmíru trval 7 hodín. Celkovo strávila Christina mimo stanice, v otvorenom vesmíre, 42 hodín a 15 minút. Keď sa konečne, po necelom roku, dotkla jej noha pevnej zemi, bola podľa svojich vlastných slov ohromená a šťastná, uviedol portál bbc.com.

Astronautka vyplnila svoj čas vo vesmíre mnohými experimentami a pokusmi. Vedecký tím sa napríklad snažil zistiť, ako zabrániť úbytku kostí a svalov pri pobyte mimo gravitácie. Skúmali tiež proteíny, ktoré by mohli pomôcť s liečbou rakoviny a možnosti pestovania rastlín vo vesmíre.  

Christina Koch vstúpila na vesmírnu stanicu presne 14. marca 2019. A ako si spomína na tento jedinečný moment? „Je to deň, ktorý mám uložený v pamäti. Som pyšná na to, že som to mohla zažiť a je to jedna z mojich najobľúbenejších spomienok,“ dodáva.

Zdroj: unilad.co.uk, bbc.com

Zdroj titulnej fotografie: Twitter / Christina H Koch

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Prečo sa nám pri kúpaní zošúverí koža? Vedci prišli so zaujímavým vysvetlením

Odporúčame: