Search
Close this search box.

Budeme mať o niečo ľahšie peňaženky. Jedno a dvojcentové mince zmiznú

Výroba jedno a dvojcentoviek totiž stojí viac, než je reálna hodnota týchto mincí. Ľudia ich často dostanú v obchode ako výdavok, ale do obehu ich už znova nepošlú. Väčšinou ostávajú zabudnuté v zásuvkách a skriniach. Preto sa musia vyrábať stále ďalšie a ďalšie mince.

Zákazníci takisto často nechávajú tieto mince v obchodoch ako tringelt, pretože len málokto chce zaťažovať svoju peňaženku mincami s takou nízkou hodnotou. Keďže majú viaceré krajiny Európskej únie problém s nedostatkom pracovných síl v obchodoch, kvôli používaniu jedno a dvojcentových mincí sa pri pokladniach tvoria dlhé rady, ktoré zdržujú nákup.

zdroj: Unsplash

Zaokrúhľovanie hodnoty nákupu sa teda javí ako správne rozhodnutie. Návrh predložil Zväz obchodu SR, ktorý ho konzultoval s Národnou bankou Slovenska, podporujúcou túto iniciatívu. Slovensko nie je jediné, ktoré sa chce zbaviť drobných mincí. Podobné opatrenie už zaviedli napríklad v Taliansku či Holandsku.

Samotné Slovensko už má s týmto procesom skúsenosti, kedže v roku 2004 sa z obehu začali sťahovať halierniky, ktorých výroba, podobne ako pri centoch, stála viac, než bola samotná hodnota mincí. Finálne rozhodnutie teraz leží na pleciach ministerstva financií. Zdá sa však, že aj to je tejto myšlienke naklonené.V prvom kroku by sme teda mince nemali dostávať v obchodoch ako výdavok, v druhom by sa mohli úplne stiahnuť z obehu. Takého opatrenie by však muselo byť schválené aj Európskou úniou.

Zdroj: HN

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: