Search
Close this search box.

Čas prezúvania zimných pneumatík je tu. Toto by ste mali vedieť

Čo stanovuje zákon

Zákon stanovuje mať na všetkých nápravách zimné pneumatiky v termíne od 15. novembra do 31. marca, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námraza. Pokiaľ by ste tak neurobili, okrem toho, že ohrozujete svoju bezpečnosť a aj bezpečnosť ostatných členov cestnej premávky, hrozí vám poriadna pokuta.

zdroj: Unsplash

Čo odporúčajú v autoservise

Mnoho motoristov nenechá prezúvanie pneumatík na poslednú chvíľu a radšej prezuje v predstihu. Vladimír, majiteľ autoservisu, radí, aby si motoristi prezuli pneumatiky, ak sa teplota pohybuje okolo 5 stupňov Celzia. Ak však patríte medzi tých, ktorí prezúvajú na poslednú chvíľu a tento rok by ste to chceli predsa len zmeniť, automechanik odporúča, aby ste si to do autoservisu namierili koncom októbra, prípadne až začiatkom novembra. Vtedy sa pravdepodobne vyhnete aj dlhým radom.Prečo sa pneumatiky prezúvajú?

Zimné pneumatiky majú na snehu a na ľade lepšiu priľnavosť vďaka hrubšiemu dezénu. Okrem iného majú o podstatne kratšiu brzdnú dráhu, čo sa v zime na šmykľavých cestách neraz zíde. Poskytujú aj väčšiu stabilitu v zákrutách, a tým pádom sú bezpečnejšie.

Ak sa aj vy chystáte čoskoro prezúvať svoje auto, nezabudnite si skontrolovať aj dezén, respektíve hĺbku drážok v pneumatike. Tá by pri tých zimných nemala byť tenšia ako 4 milimetre.Čísla sú hrozivé

Za uplynulý rok sa na slovenských cestách stalo celkom 14 013 dopravných nehôd – z toho bolo 12 519 zavinených vodičmi motorových vozidiel. Bezpečnosť je tu predsa len na mieste, nakoľko na slovenských vozovkách vyhaslo za rok 2017 celkom 250 životov. Keď sme sa pozreli na obdobie, počas ktorého zákon ukladá povinnosť používať zimné pneumatiky, teda november 2017 – marec 2018, zistili sme, že na slovenských cestách sa stalo celkom 5 467 nehôd.

Zdroj: minv.sk

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: