Search
Close this search box.

9 životných pravidiel, ktorými sa riadia šťastní ľudia

Zdroj: Unsplash / Allef Vinicius

Stáva sa vám, že vás nič nebaví? Z ničoho sa netešíte? Je dosiahnuť pocit šťastia naozaj tak zložité? 


Niekedy sa nám môže zdať, že byť šťastným je priam nemožné. Ak cítite, že sa vám šťastie oblúkom vyhýba, nezúfajte. Platí totiž staré známe príslovie: „Každý si je strojcom svojho vlastného šťastia“. O svoju dobrú náladu a spokojnosť sa tak musíte pričiniť predovšetkým sami. Portál Elite Readers zverejnil 9 cenných pravidiel, ktoré z vás spravia spokojnejšieho človeka. 

1. Budujte si vzťahy na celý život

Mnohé štúdie preukázali, že najšťastnejší ľudia sú tí, ktorí majú blízky vzťah s priateľmi a rodinou. Dôležitým faktorom týchto vzťahov je ich trvácnosť. Šťastných nás totiž robia väzby na celý život, nie tie krátkodobé.

Zdroj: Unsplash / Kevin Delvecchio

2. Preferujte plnohodnotne strávený čas pred peniazmi

Väčšina šťastných ľudí uprednostňuje čas pred peniazmi. Za peniaze si kúpite veci, ktoré vás spravia šťastnými len na určitý čas. Chvíle strávené robením vecí, ktoré máte radi, sú tou najväčšou satisfakciou. Venujte sa svojim priateľom, rodine, čítajte alebo cestujte. 

3. Žite v rámci svojich finančných možností

Honba za materiálnymi vecami, ktoré si nemôžete dovoliť, môže pôsobiť stresujúco. Dôkladne si spočítajte vlastné náklady a neprekračujte svoje finančné možnosti. Budete menej v strese, a tým pádom aj viac šťastní.

Zdroj: Unsplash / Christian Dubovan

4. Buďte vďační aj za maličkosti

Ľudia majú často potrebu vlastniť stále niečo nové, čím ich neustále pohlcuje pocit nedostatku. Obzrite sa vôkol seba a vychutnajte si príjemné chvíle, ktoré prinesie deň. Buďte vďační za to, čo máte. Nesústreďte sa len na veľké veci, potešiť dokážu aj úplné maličkosti. Vo všeobecnosti totiž platí, že ľudia, ktorí sa tešia z každej drobnosti, sú spokojnejší, v porovnaní s tými viac kritickejšími a náročnejšími.

5. Trávte viac času s priateľmi

Trávenie času s priateľmi pôsobí na nás priaznivo. Pocit šťastia sa dostaví hlavne vtedy, ak sú vaši priatelia spokojní a šťastní ľudia. Stav spokojnosti a šťastia je totiž nákazlivý a ľahko sa prenesie z osoby na osobu. Tak hor sa do plánovania akcií s priateľmi, dobrá nálada a úsmev na tvári vás v ich spoločnosti určite neminie.

Zdroj: Unsplash / Helena Lopes

6. Pomáhajte a robte ľudí okolo seba šťastnými

Psychológovia potvrdili, že vykonávanie dobrých skutkov nás robí šťastnejšími. Pomáhanie ostatným, predovšetkým rodine a priateľom, pôsobí blahodarne na naše telo. Zvyšuje produkciu endorfínov, vďaka ktorým sa cítime naplnení a šťastní.

7. Investujte do zážitkov

Investujte peniaze do vecí, ktoré vás skutočne napĺňajú a vyvolávajú vo vás eufóriu. Míňanie finančných prostriedkov na materiálne veci dáva pocit radosti len na krátku dobu. Uprednostnenie nemateriálnych vecí vás urobí šťastnými na dlhší čas, pretože spomienky zo zážitkov zostanú navždy.

8. Pravidelne športujte

Štúdie preukázali, že fyzická aktivita napomáha bojovať proti psychickým problémom. Ak sa teda chcete vyhnúť depresiám, zakomponujte šport do svojho denného programu. Na rozdiel od domasedov budete lepšie zvládať stres a vypäté situácie. Je dokázané, že pravidelná fyzická aktivita výrazne napomáha k pocitu šťastia a ešte si vylepšíte aj svoju postavu.

Zdroj: Unsplash / Bruno Nascimento

9. Žite tu a teraz

Ľudia, ktorí si dokážu užívať prítomnosť, sú šťastnejší než tí, ktorí sa orientujú na minulosť či budúcnosť. Riaďte sa heslom: „Žiť treba pre súčasnosť“ a pocit šťastia sa skôr či neskôr dostaví.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Cítite sa často unavení? Skúste obmedziť konzumáciu týchto potravín

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
10 faktov o legendárnom Levom kráľovi, ktoré vás zaručene prekvapia
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém

Odporúčame: