Search
Close this search box.

Čo sa stane s vaším telom, ak si doprajete pravidelný 8-hodinový spánok? Tieto výhody by ste nemali prehliadnuť

Stránka brightside.me sa pozrela na konkrétne výhody, ktoré pravidelný a výdatný spánok prináša pre ľudský organizmus.

1. Budete sa rýchlejšie učiť nové veci

Zdroj: Pexels

Počas spánku náš mozog spracováva nové informácie a ukladá si ich do pamäte. Väčšina ľudí sa preto jednoduchšie učí ráno, pretože večer im to až tak nemyslí. Vďaka dostatku spánku sa dokážete lepšie sústrediť na nové veci, pričom nezáleží na tom, či sa učíte do školy alebo chcete pochopiť pravidlá nového športu či doskovej hry.2. Budete sa vedieť lepšie sústrediť

Pokiaľ si doprajete dostatok odpočinku, budete sa schopní rýchlejšie rozhodovať, vaše myšlienky budú jasnejšie a konkrétnejšie.

3. Budete vedieť lepšie kontrolovať svoju hmotnosť

Zdroj: Pexels

Ľudské telo produkuje počas spánku hormón leptín, ktorý hovorí nášmu telu, kedy sme sýti. Pri nedostatku spánku produkuje telo tento hormón v menšom množstve, a vy tak môžete pociťovať hlad aj v prípade, že ste najedení.

4. Zlepší sa vaše zdravie

Pravidelný 8-hodinový spánok od vás odoženie stres, zabráni vysokému krvnému tlaku a zvýšenému cholesterolu v krvi. Naopak, nedostatok spánku môže viesť k rôznym problémom so srdcom.

5. Môže vás ochrániť pred cukrovkou

Vedci zistili, že spánok pomáha aj s reguláciou cukru v krvi, čím slúži ako výborná prevencia pred cukrovkou typu 2. Obzvlášť dôležitá je hlboká fáza spánku, preto sa uistite, že do postele zaľahnete najlepšie ešte pred polnocou.6. Rýchlejšie sa zbavíte chrípky

Zdroj: Pexels

Cítite sa počas choroby unavení? Má to svoj dôvod. Štúdie ukázali, že naše telo túži po spánku práve vtedy, keď sa potrebuje zregenerovať. Práve počas spánku dokáže náš imunitný systém veľmi účinne bojovať s baktériami.

7. Zlepší sa vám pleť

Naša pokožka je najlepším ukazovateľom toho, v akej sme momentálne kondícii. Áno, môžete sa pokúsiť zamaskovať kruhy pod očami a akné s pomocou make-upu, ale skutočný stav pokožky hneď prezradí, že nie ste celkom v poriadku. Pre krásnu pleť nie je nič lepšie ako blahodarný spánok, vtedy sa sama regeneruje.

8. Budete jazdiť bezpečnejšie

Zdroj: Pexels

Určite sa vám už aspoň raz stalo, že ste si sadli za volant unavení. Niekedy nemáme na výber a okolnosti nás prinútia šoférovať, aj keď nie sme celkom vo forme. Štúdia však preukázala, že unavení vodiči sú na cestách takmer rovnako nebezpeční, ako tí, ktorí požili alkohol.

9. Budete lepšie udržiavať rovnováhu

Plnohodnotný spánok vám zaručí aj väčšiu stabilitu, nebudete sa potkýnať, vaše pohybu budú koordinovanejšie, a tým môžete zabrániť mnohým úrazom.

Zdroj: brightside.me

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: