a

Dojímavá vianočná reklama poukazuje na vážny ekologický problém. Vysielať ju však zakázali

zdroj: livekindly.co

Vianočné obdobie sa nezadržateľne blíži. Upozorňujú nás na to nielen produkty, ktoré už nájdeme na pultoch obchodov, ale aj prvé reklamy, ktoré by v ľuďoch mali rozdúchať iskierku vianočnej atmosféry.

Jednou z nich je aj reklama, o ktorú sa zaslúžila sieť supermarketov s názvom Iceland Foods. Tá sa ešte v apríli rozhodla, ako prvý veľký britský supermarket, že do konca tohto roka vylúči palmový olej zo všetkých svojich výrobkov. Dôvodom sú vážne škody na životnom prostredí, ktoré spôsobuje neustále rastúci celosvetový dopyt po tejto zložke. A presne táto téma sa stala inšpiráciou pri vzniknutom televíznom spote.

Krátke animované video, ktoré vzniklo v spolupráci s organizáciou Greenpeace, však bolo vo Veľkej Británii zakázané. V reklame vystupuje malý orangutan Rang-tan, ktorého príbeh poukazuje na vážny problém odlesňovania a následky s tým spojené. Chce motivovať ľudstvo, aby sa zamyslelo nad svojim konaním. „V mojom lese sú ľudia a ja neviem, čo mám urobiť. Zničili všetky naše stromy kvôli jedlu a šampónu.“ Podľa britskej spoločnosti Clearcast však reklama porušila nariadenie z roku 2003, podľa ktorého nesmie obsahovať žiadny politický aspekt. Dalo by sa však povedať, že aj napriek tomu, že sa jej vysielanie zakázalo, našla si množstvo svojich fanúšikov a sympatizantov. Veď už len teraz atakuje hranicu 4 000 000 zhliadnutí. Cieľ, ktorý si tvorcovia na začiatku vytýčili, sa tak pomaly, ale isto, aspoň z časti a nepriamo napĺňa.

Zdroj: mashable.com, theguardian.com