a

Film mladého slovenského študenta o najchladnejšom obývanom mieste sveta je ašpirantom na Oskara

zdroj: DB

Dedina Ojmiakon na Sibíri sa nachádza približne 5 300 kilometrov na východ od Moskvy. Celoročne je tu len zima a mráz. Približne 700 obyvateľov túto izolovanú oblasť prezýva „pól chladu“. Najnižšia teplota tu dosiahla až – 71,2°C. A práve na toto miesto sa vybral mladý, 24-ročný študujúci filmár, Dominik Bari, aby o ňom natočil dokumentárny film. Americká filmová akadémia ho kvalifikovala na Oskara.

Audiovizuálna tvorba Dominika lákala už od mlada. Preto odišiel študovať kameru a filmový strih do Paríža na Medzinárodnú školu filmu a televízie. Túžil po tom, že natočí film s takým príbehom, ako nikto ešte nenatočil. Vybral si preto najchladnejšie obývané miesto na zemi, dedinu Ojmiakon.

Dokumentárny film má 28 minút a zachytáva život v neľútostných podmienkach treskúcej zimy. Príbeh jedného dňa – od východu slnka až po jeho západ – vťahuje diváka do života v dedine odrezanej od sveta. Na mieste, kde sa aj krádež čiapky považuje za trestný čin, pretože je považovaný za pokus o vraždu, chcel Dominik zdokumentovať život ľudí súvisiaci s chladom.Jeho odhodlanie nemalo žiadnu zábranu. Vytvoril si vlastný tím a zohnal skromný rozpočet. Všetko však bez veľkých producentov či tučných balíkov peňazí. Nepodporila ho ani škola, pretože sa obávala prípadných dôsledkov, nakoľko projekt považovala za nebezpečný. V dedine prežili 5 dní bez internetu, signálu, tečúcej vody, sprchy či záchodov.

V dedine, kde sa ľudia dožívali aj 125 rokov, stvárnila ústrednú postavu dokumentu Vasilyeva Tamara Egorovna. Učiteľka chémie a biológie, ktorá je už na dôchodku, no stále študuje históriu jej rodného kraja. V dokumente prezrádza, že je trinástou generáciou, ktorá sa v Ojmiakone narodila.

Jedinečný dokument sa môže pýšiť aj tým, že je jediným na Slovensku vo svojej kategórii, ktorý dostal kvalifikáciu na Oskara. Film si budeme môcť pravdepodobne pozrieť už túto zimu. A už vo februári 2019 budeme spoločne Dominikovi držať palce, aby sa jeho film dostal do úzkeho kruhu medzi 5 najlepších filmov nominovaných na Oskara.

Zdroj: kosicednes.sk