Search
Close this search box.

Film mladého slovenského študenta o najchladnejšom obývanom mieste sveta je ašpirantom na Oskara

Audiovizuálna tvorba Dominika lákala už od mlada. Preto odišiel študovať kameru a filmový strih do Paríža na Medzinárodnú školu filmu a televízie. Túžil po tom, že natočí film s takým príbehom, ako nikto ešte nenatočil. Vybral si preto najchladnejšie obývané miesto na zemi, dedinu Ojmiakon.

Dokumentárny film má 28 minút a zachytáva život v neľútostných podmienkach treskúcej zimy. Príbeh jedného dňa – od východu slnka až po jeho západ – vťahuje diváka do života v dedine odrezanej od sveta. Na mieste, kde sa aj krádež čiapky považuje za trestný čin, pretože je považovaný za pokus o vraždu, chcel Dominik zdokumentovať život ľudí súvisiaci s chladom.



Jeho odhodlanie nemalo žiadnu zábranu. Vytvoril si vlastný tím a zohnal skromný rozpočet. Všetko však bez veľkých producentov či tučných balíkov peňazí. Nepodporila ho ani škola, pretože sa obávala prípadných dôsledkov, nakoľko projekt považovala za nebezpečný. V dedine prežili 5 dní bez internetu, signálu, tečúcej vody, sprchy či záchodov.

V dedine, kde sa ľudia dožívali aj 125 rokov, stvárnila ústrednú postavu dokumentu Vasilyeva Tamara Egorovna. Učiteľka chémie a biológie, ktorá je už na dôchodku, no stále študuje históriu jej rodného kraja. V dokumente prezrádza, že je trinástou generáciou, ktorá sa v Ojmiakone narodila.

Jedinečný dokument sa môže pýšiť aj tým, že je jediným na Slovensku vo svojej kategórii, ktorý dostal kvalifikáciu na Oskara. Film si budeme môcť pravdepodobne pozrieť už túto zimu. A už vo februári 2019 budeme spoločne Dominikovi držať palce, aby sa jeho film dostal do úzkeho kruhu medzi 5 najlepších filmov nominovaných na Oskara.

Zdroj: kosicednes.sk

Pozri aj:

Najčítanejšie

TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Odtlačky, ktoré zanechal Neil Armstrong na Mesiaci, sa nezhodujú s jeho čižmou. Svetom otriasa ďalšia konšpirácia
Avokádo vôbec nie je vegánske. Šou na britskej stanici BBC otvorila zaujímavú tému
Význam farieb nie je jednotný. Ako sú vnímané v rôznych krajinách?

Odporúčame: