Search
Close this search box.

Globálne otepľovanie ohrozuje už aj pivo. Jeho cena pôjde rapídne hore

Nekonečné suchá, topiace sa ľadovce, hurikány. Už dnes sa ľudstvo pasuje s dôsledkami globálneho otepľovania. Napriek tomu existuje množstvo ľudí, ktorí si pred týmto javom zatvárajú oči. Kedy začnú brať túto hrozbu vážne?

Možno práve túto otázku si kládli vedci, keď sa rozhodli preskúmať, ako zmena klímy ovplyvní dostupnosť piva, ktoré je najmilovanejším alkoholickým nápojom na celom svete. Výsledky vás asi nepotešia.

zdroj: Unsplash

Vedci zistili, že extrémne horúčavy a suchá budú každý rok viac a viac poškodzovať úrodu jačmeňa, z ktorého sa pivo vyrába. Predpokladajú, že najviac zasiahnuté budú krajiny ako Belgicko, Česká republika a Írsko. V týchto štátoch sa v najbližších 80. rokoch produkcia piva zníži až o tretinu, v Spojených štátoch amerických zase o 17 %. Ak sa nič nezmení, celosvetová produkcia piva klesne až o 16 %.Čo to urobí s cenami?

Najviac na globálne otepľovanie doplatia milovníci piva z Poľska. Cena piva u našich severných susedov môže byť až 5-násobná. Dvakrát viac zaplatíte za pivo v už spomínanom Česku, Írsku a Belgicku. Dôvodom je najmä to, že tieto krajiny síce produkujú veľké množstvo piva, ale väčšinu jačmeňa dovážajú zo zahraničia.

Na výrobu piva sa používa asi len šestina svetovej produkcie jačmeňa. Väčšia časť tejto obilniny sa používa ako krmivo pre zvieratá. Je pochopiteľné, že v prípade nedostatku bude mať prežitie hospodárskych zvierat prednosť pred výrobou piva. „Je možné, že kvôli klimatickým podmienkam si pivo už nebudú môcť dovoliť milióny ľudí na celom svete,“ povedal Steven Davis, jeden z autorov štúdie.

Vedci sa obávajú, že nedostatok piva môže dokonca narušiť stabilitu v štátoch. Ako príklad uvádzajú prohibíciu v USA, počas ktorej sa rozmáhal organizovaný zločin. Takisto nahradiť jačmeň pšenicou neprichádza do úvahy, keďže pšenicu ovplyvňujú klimatické zmeny rovnako ako jačmeň. Ľudstvo sa v prípade nepriazne počasia bude musieť zamerať na pestovanie základných potravín, akými sú ryža a pšenica, a na tie „luxusné“ už neostane miesto. Okrem piva tak bude nedostatkovým tovarom aj káva, čokoláda a čaj.Vedec, ktorý si čítal štúdiu ešte pre jej zverejnením, povedal:

„Dúfam, že Donald Trump miluje pivo. Tento výskum by ho mohol presvedčiť, aby neodstúpil od Parížskej dohody.“ Bohužiaľ, Donald Trump je údajne prísny abstinent. Avšak milióny jeho voličov dobrým pivom určite nepohrdnú.

Zdroj: theguardian.com, smithsonianmag.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: