Search
Close this search box.

Havaj oficiálne zakázal niektoré opaľovacie krémy. Chce tak chrániť koralové útesy

Prvou krajinou, ktorá zareagovala na túto skutočnosť, je Havaj. Guvernér David Ige podpísal zákon, o ktorom sa už hovorilo nejaký ten čas. Jeho podstatou je zákaz predaja a distribúcie krémov na opaľovanie, ktoré obsahujú 2 špecifické chemikálie – oxybenzon a oktinoxát. O týchto dvoch látkach sa totiž vedci domnievajú, že spôsobujú rozsiahle poškodenia koralových útesov.

Platiť začne až o 3 roky

Aj keď bola podmienka podpísania zákona havajským guvernérom už splnená, zákon by mal reálne vstúpiť do platnosti až začiatkom roka 2021. Už teraz sa však považuje za veľmi významný krok. „Máme to šťastie, že Havaj môže byť považovaný za domov niektorých prírodných zdrojov, ktoré patria medzi najkrajšie na našej planéte. Toto prirodzené prostredie je však veľmi krehké a ľudská interakcia by mu mohla spôsobiť večné následky. Tento zákon je hoci malým, ale prvým krokom k tomu, aby sme sa o naše koralové útesy skutočne starali tak, ako to ešte nikto vo svete neurobil,“ vyjadril sa pri podpise zákona David Ige.

Zdroj: Veryverve

Ako to už býva zvykom, a to nielen na Slovensku, ale aj vo svete, názory sa aj v tomto ohľade rozchádzajú a každý si obhajuje svoju „pravdu“. Kým na jednej strane stoja enviromentalisti a Svetová obchodná organizácia, ktorí so škodlivosťou látok súhlasia, členovia Združenia spotrebiteľov zdravotníckych produktov tvrdia, že obe tieto chemikálie sú bezpečné a ich zákaz predstavuje riziko pre ľudské zdravie a bezpečnosť.

Fakty nepustia

Nič to však nemení na fakte, že čísla, ktoré máme k dispozícii sú vcelku alarmujúce. Tak napríklad, podľa odhadov enviromentalistov, končí v koralových útesoch až 6000 ton opaľovacích krémov v závislosti od množstva ľudí, ktorí v danej lokalite plávajú a šnorchlujú. Navyše, správa zverejnená v apríli tohto roka preukázala, že až 50 % koralov nachádzajúcich sa v oblasti Veľkej koralovej bariéry v Austrálii bolo zničených. Zároveň vedci predpovedajú, že do roku 2050 zmizne až 90 % koralových útesov. To je už skutočne hodné zamyslenia sa, čo poviete?

Zdroj: Unsplash

A keby sa niekto pýtal, prečo je ochrana týchto útesov taká dôležitá, odpoveď je jednoduchá. Koralové útesy sú niekedy označované za podvodné dažďové pralesy, nakoľko sú bohatým producentom kyslíka. Zároveň poskytujú biotopy pre viacero morských „obyvateľov“ a do určitej miery pôsobia ako významné prekážky pri ochrane pobrežia pred následkami silnej búrky.

Zdroj: independent.co.uk

Pozri aj:

Najčítanejšie

TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Odtlačky, ktoré zanechal Neil Armstrong na Mesiaci, sa nezhodujú s jeho čižmou. Svetom otriasa ďalšia konšpirácia
Avokádo vôbec nie je vegánske. Šou na britskej stanici BBC otvorila zaujímavú tému
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého

Odporúčame: