Priložíte k ústam balón, zhlboka sa nadýchnete a poviete celkom obyčajnú vetu. Hélium, ktorým je balón naplnený, vám však zmení hlas na nepoznanie. Na tomto zaujímavom experimente s vlastným hlasom sa zabávajú nielen deti, ale aj dospelí. Prečo vlastne hélium mení ľudský hlas?
Ak chceme nájsť odpoveď na túto otázku, musíme najskôr pochopiť, ako fungujú hlasivky. Keď rozprávame, vzduch vychádza z našich pľúc a prechádza hrtanom. Tam sa nachádzajú aj dve blany, nazývané hlasivky. Prúdom vzduchu sa tieto rozkmitajú, čím vzniká samotný hlas.
Čo môže za zmenu hlasu?
Ako ďalej vysvetľuje portál unbelievable-facts.com, vzduch, ktorý dýchame sa skladá z viacerých prvkov. Najvyššie zastúpenie, t.j. až 78%, má dusík, nasleduje kyslík s 21% a argón s 0,93%. Hélium má 7-krát nižšiu hustotu ako dusík, a tak sa v prostredí s nižšou hustotou zvuk šíri omnoho rýchlejšie. Ak by bola napríklad teplota v izbe 25 °C, šíril by sa zvuk nášho hlasu v miestnosti naplnenej vzduchom rýchlosťou 344 m/s. V miestnosti, ktorá by bola naplnená héliom, by sa náš hlas šíril rýchlosťou až 927 m/s.
Pri vdýchnutí hélia sa teda nemení tón hlasu, ale jeho farba. Hlasivky síce vibrujú s rovnakou frekvenciou, ale zvuk, ktorý sa šíri héliom vyššou než bežnou rýchlosťou spôsobí, že celé dýchacie ústrojenstvo rezonuje inak. To má za následok, že hlboké tóny sú potlačené, a naopak, tie vysoké sú posilnené. Preto váš hlas znie, akoby patril káčerovi Donaldovi.
Môže byť vdychovanie hélia nebezpečné?
Hélium môže byť vďačným spoločníkom na každej párty. S jeho používaním však musíme byť opatrní. Nie je síce je jedovaté, avšak tým, že si ním napĺňate pľúca, sa pripravujete o životne dôležitý kyslík.
Jeden balónik vám, samozrejme, neuškodí, ale ak pri desiatom pocítite nevoľnosť, okamžite s tým prestaňte. Rovnako ho nikdy neinhalujte priamo z tankov a fliaš. Hélium je v nich stlačené a mohlo by vám poškodiť pľúca.
Zdroj: unbelievable-facts.com
Zdroj titulnej fotografie: Flickr / Janet Hummerston