Search
Close this search box.

Je rozhodnuté: Firma na Novom Zélande zavádza 4-dňový pracovný týždeň

Znie to možno ako sen, no pre zamestnancov novozélandskej firmy Perpetual Guardian, sa práve toto stalo skutočnosťou. Spoločnosť sa totiž definitívne rozhodla zaviesť 4-dňový pracovný týždeň.

K tomuto rozhodnutiu však nedošlo zo dňa na deň. Ešte na jar tohto roka, konkrétne v marci a apríli, sa takmer 250 zamestnancov firmy podrobilo 8-týždňovému experimentu, v rámci ktorého si vyskúšali takto skrátený pracovný týždeň. Finančne však neboli nijak ukrátení. Zaplatené mali totiž tak, akoby odpracovali klasických 5 dní.

Výsledky tohto testu boli viac než uspokojujúce. U zamestnancov bola zaznamenaná znížená úroveň stresu až o 7 %, pracovné nasadenie zvýšené až o 20 %, či celková spokojnosť so životom taktiež zvýšená o 5 %. Vzrástla tak samotná produktivita a spoločnosť zaznamenala aj lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom zamestnancov.

zdroj: Unsplash /Kevin Ku

Za celým týmto nápadom stojí výkonný riaditeľ spoločnosti Andrew Barnes. Po úspechu daného experimentu už teda zostávalo len to, aby dokázal presvedčiť ostatných, že trvalé zavedenie 4-dňového pracovného týždňa má skutočne význam. A to sa mu aj napokon podarilo. Firma sa teda aktuálne, po konzultáciách s advokátmi, rozhodla premeniť tento experiment na skutočnosť. Musela sa však poistiť v tom, že nový systém bude v súlade s pracovnoprávnymi predpismi platnými na Novom Zélande.„Pre nás je dôležité to, že naša spoločnosť získa vyššiu produktivitu pri efektívnejšej práci. Pre nás to teda nie je žiadna nevýhoda. Myslíme si, že správny postoj je základom pre to, aby to fungovalo, a aby sa nám podarilo vytvoriť životaschopný a dlhodobý model nášho podnikania,“ uviedol Barnes.

Ponecháva však na zvážení samotných zamestnancov, či do toho pôjdu alebo nie. Pre tých, ktorí by sa rozhodli 4-dňového pracovného týždňa nezúčastňovať, má však firma iné výhody. Zamestnancom ponúkne možnosť flexibilného pracovného času, aby sa tak vyhli najväčšej dopravnej špičke, príp. mali viac času venovať sa svojej rodine.

Zdroj: theguardian.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
RECEPT: Rýchle a netradičné pečené šišky z cottage cheese

Odporúčame: