a

Keňa sa rozhodla zmeniť svoje mince. Tváre prezidentov vymenila za divé zvieratá

Zdroj: KENYA CENTRAL BANK

Keňa urobila veľmi zaujímavý krok. Rozhodla sa nahradiť portréty svojich lídrov obrázkami zvierat, ktoré sú typické pre túto východooafrickú krajinu. Táto zmena má zabrániť glorifikácii lídrov štátu.

Centrálna banka Kene predstavila nové mince v nominálnej hodnote 1, 5, 10 a 20 šilingov, na ktorých je znázornená žirafa, nosorožec, lev a slon. Na rube je štátny znak Kene. Na pôvodných minciach, ktoré sa postupne stiahnu z obehu, sa nachádzali portréty bývalých prezidentov krajiny – Jomo Kenyatta, Daniel arap Moia a Mwai Kibakiho.

Zdroj: KENYA CENTRAL BANK

Ako uviedla BBC, mnohí Keňania mali pocit, že bývalí lídri sa snažia umiestnením svojich obrázkov na mince zviditeľniť a urobiť zo seba akýsi symbol štátu. „Som šťastný, že som mohol predstaviť novú generáciu mincí. Náš národ prekonal dlhú cestu k tejto veľkej zmene, ktorá je v súlade s našou ústavou. Oceňujem, že sa to Centrálnej banke Kene konečne podarilo,“ povedal súčasný prezident Uhuru Kenyatta.Mince podľa neho zobrazujú rozmanitú prírodu, ktorá je typická pre východné pobrežie Afriky. „Národná mena nie je len nástrojom na výmenu tovaru. Motívy a dizajnové prvky na minciach môžu odrážať históriu, oslavovať kultúrne a prírodné bohatstvo krajiny,“ dodal.

Mnoho ľudí zmenu víta. Keňa týmto činom ukazuje svoj rešpekt k prírode. Zároveň sa odkláňa od kultu osobnosti. Ľudia sú omylní a na chyby tých najmocnejších dopláca celý národ. Zvieratá sa nedajú skorumpovať, ani sa z nich nestávajú bezcitní diktátori.

Zdroj: ladbible.com, bbc.com