Search
Close this search box.

Pripravte sa na leto šetrnou údržbou vášho vozidla. Ako na to?

Každý majiteľ chápe dôležitosť včasnej údržby svojho automobilu. Leto a čas dovoleniek, pri ktorých vozidlo využijeme naplno sa predsa blíži. Čo je ale údržba? V podstate ide o súbor opatrení určených na udržanie vozidla v dobrom stave a zabránenie neočakávaným poruchám.

Ktorých preventívnych opatrení sa to týka?

Faktory prostredia, ktoré majú na stav vášho vozidla veľký vplyv

Aby ste vedeli včas zasiahnuť, je nutné poznať príčiny vzniku porúch. Tými je niekoľko faktorov. Fyzikálne zákony fungujú rovnako pre všetky objekty. Preto sú časti každého automobilu počas prevádzky vystavené opotrebovaniu. Dôsledkom tohto opotrebenia je potreba pravidelnej údržby stroja.

Aké faktory prostredia ovplyvňujú vaše auto? Je to slnečné svetlo, voda a prach. Počas jazdy sú navyše často prítomné aj preťaženia či vibrácie, a to napriek tomu, že sa pohyb odohráva na dobrých cestách a majiteľ vozidla ho používa opatrne. Autá od takýchto majiteľov prechádzajú údržbou iba zriedkavejšie. Aj menej namáhané auto si ale vyžaduje včasnú kontrolu a ochranu, inak to môže skončiť až samotným repasom motora.

Neignorujte výstražné ikony na prístrojovej doske

Kontrolný znak motora na palubnej doske je najčastejším problémom osobných a nákladných automobilov. Tento indikátor sa rozsvieti, keď elektronická riadiaca jednotka motora zistí chybový kód v systéme pri prevádzke ktoréhokoľvek systému.

Celkovo existuje viac ako 200 možných chybových kódov, na identifikáciu príčiny je potrebné vykonať plnohodnotnú elektronickú diagnostiku v najbližšom autoservise, kde vám v prípade potreby zrealizujú aj potrebný repas bloku motora.

Vysoká spotreba paliva

Keď motor beží normálne, spaľuje palivo takou rýchlosťou, ktorá pomáha efektívne využívať palivo, čo vedie k jeho úspore. Niektoré časti palivového systému, ako napríklad palivové alebo vzduchové filtre, snímač hmotnostného prietoku vzduchu a snímače kyslíka sa časom znečistia a opotrebujú. Ak ich nevymeníte, čo je najčastejšia príčina zvýšenej spotreby paliva, bude to mať za následok, že motor spotrebuje viac paliva ako obvykle.

Problémy s brzdami

Brzdy v aute sú posvätné. Práve od nich často závisí bezpečnosť nášho automobilu a niekedy aj život! Preto keď spozorujete akékoľvek príznaky problémov, ako sú škrípanie alebo brzdový pedál  reaguje inak ako zvyčajne, mali by ste dať čo najskôr prekontrolovať  auto mechanikovi.

Aj po absolvovaní kompletnej prehliadky vášho auta môžete mnohým nepríjemným situáciám predísť a mať istotu, že vás na ceste nič neprekvapí.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: