Search
Close this search box.

Knihovníčka prišla na jedinečný spôsob, ako deťom zabezpečiť knihy, keď k nim nemajú prístup

Pandémia koronavírusu zasiahla naplno aj do kultúrneho života. Kým u nás sa opatrenia vo vzťahu ku verejným knižniciam či kníhkupectvám už uvoľnili, v americkom štáte Virgínia zatiaľ čitatelia takéto šťastie nemajú. Miestna knihovníčka však prišla s originálnym riešením, ktoré má pomôcť deťom dostať sa ku knihám z knižnice. 


Kelly Passek, knihovníčka na strednej škole vo štvrti Montgomery, predstavila nápad, ktorý zaujal ľudí po celom svete. Ako informuje portál goodnewsnetwork.org, rozhodla sa využívať drony na doručovanie kníh priamo pred dvere domovov.

Tomuto rozhodnutiu však predchádzala jej vlastná skúsenosť, keď párkrát využila dronové služby pri doručovaní mäsa či iných produktov. Stala sa tak vôbec prvou osobou v meste Christiansburg, ktorá využila túto možnosť. Netrvalo dlho a Kelly si uvedomila, že nová technológia by mohla prospieť aj deťom žijúcim v tejto štvrti. 

„Myslím si, že deti budú nadšené, keď sa dozvedia, že budú prvé na svete, ktoré dostanú knihu z knižnice prostredníctvom dronu,“ povedala Kelly pre The Washington Post.

Pomoc aj do budúcna

O realizáciu tohto projektu sa zaslúžila predovšetkým firma Wing podporovaná materskou spoločnosťou Google, ktorá ako prvá uskutočnila lety doručovacích dronov. Sleduje sa tým urýchlenie dodávky tovaru, ako aj samotná hospodárnosť, keďže sa očakáva, že využitím tohto spôsobu doručenia sa do istej miery zredukuje počet vozidiel na cestách. 

Tieto služby by vďaka knihovníčke Kelly však mohli nadobudnúť aj iný rozmer, a to dopomôcť k lepšiemu prístupu k vzdelávacím zdrojom, a prispieť tak k rozširovaniu vedomostí. Jej primárnym cieľom je, aby deti neostali cez leto bez čítania.

Zdroj: Wing

Verí, že táto metóda by mohla byť do budúcna zaužívaná, a to aj po tom, ako odznie samotná pandémia. Jej nápad by sa mohol hodiť napríklad tým, ktorí bývajú ďaleko od verejnej knižnice alebo sú jednoducho pohodlní. Zároveň dúfa, že táto inovácia by mohla motivovať k čítaniu aj deti, ktoré sa mu doteraz vyhýbali. 

Zdroj: goodnewsnetwork.org, washingtonpost.com 

Zdroj titulnej fotografie: Pexels / Wing

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: