Search
Close this search box.

Koža alebo textil. Ktorý materiál je pre sedačku lepší?

Plánujete vymeniť alebo kúpiť novú sedačku a neviete, ktorý materiál poťahu je lepší? Kožené a látkové pohovky majú svoje individuálne výhody aj nevýhody. Ktorá z nich je pre vás tá najideálnejšia, záleží len na vás! Každá rodina a každý dom je predsa iný.

 

Aby ste si preto uľahčili hľadanie a zjednodušili výber novej sedačky, predstavíme vám niekoľko rozhodujúcich faktorov, ktoré by vám mohli pomôcť s lepšou orientáciou pri nákupe.

Prečo zvážiť kúpu koženej sedačky?

Koža je veľmi odolná, pokiaľ sa o ňu pravidelne staráte a obnovujete impregnáciu. V závislosti od typu a predbežnej úpravy môže mať ale rôzne vlastnosti. Drahšie druhy kože sú často citlivejšie, takže sa oplatí pri výbere zvážiť aj tento faktor.

 

Na druhú stranu, zatiaľ čo textilné látky sa časom zhoršujú, koža sa starnutím mení. Charakter a výhody tohto materiálu sa často ukážu práve v priebehu času. Ak si preto dáte záležať aj na stabilnej konštrukcii, váš domov obohatíte luxusnou koženou sedačkou na veľmi dlhú dobu. Kvalitné modely sa dokonca môžu stať rodinným dedičstvom.

 

Koža je tiež menej citlivý materiál napríklad na škvrny z vody. Vo všeobecnosti si tiež vyžaduje kožená sedačka menšiu údržbu. Je obzvlášť vhodná pre alergikov, pretože neabsorbuje domáci prach ako mnohé látkové pohovky .

Čo vám pri sedení ponúka textil?

V porovnaní s kožou treba poznamenať, že „látková pohovka“ zahŕňa množstvo materiálov, z ktorých niektoré majú veľmi odlišné vlastnosti.

 

Vo všeobecnosti sú ale textilné pohovky teplejšie a mäkké. Materiály z mikrovlákna sú pomerne necitlivé na zafarbenie. Pokiaľ ide o farby a vzory, máte k dispozícii oveľa väčší výber. Látkové pohovky sú zvyčajne tiež lacnejšie ako kožené modely porovnateľnej kvality, takže si môžete dopriať pohodlie, o akom ste ani nesnívali.

 

Horšie sa však čistia, zachytáva sa v nich prach a iné nečistoty a pomerne krátko odolávajú mechanickému náporu. Nech už sa ale rozhodnete akokoľvek, dbajte pri výbere novej sedačky nielen na materiál poťahu, ale aj jej tvar a výplň.  Len potom vám poskytne maximálne pohodlie.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
Zaujímavé fakty zo života známych osobností, o ktorých ste (pravdepodobne) nevedeli

Odporúčame: