Tento rebríček nezostavili zoológovia, ale vedci. Zvieratá, ktoré v ňom nájdete, považujú ľudia za desivé. Niektoré z nich pritom vôbec nie sú nebezpečné.
Strach dokáže by iracionálny. Niekto sa bojí výšok, niekto uzavretých priestorov, niekto odpadáva už len pri myšlienke na ihly a odber krvi. Existuje aj veľmi široká škála fóbií, ktoré sa týkajú zvierat.
Ktoré zvieratá desia vás? Chlpaté pavúky, klzké hady alebo hmýriace sa červíky? Výber je nekonečný. Niektoré z týchto zvierat sú pre ľudí také strašidelné, že často vstupujú do ich snov. O hadoch, pavúkoch a žralokoch už boli dokonca natočené tisícky filmov.
Čo stojí za naším strachom?
Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, prečo sa tak veľa ľudí bojí práve týchto zvierat? Čo spôsobuje tento náš, často absurdný, strach? Tejto téme sa venuje portál curiosity.com.
Za náš strach môže pravdepodobne evolúcia. V dobách dávno minulých dokázali prežiť len tí jedinci, ktorí sa báli vecí, ktoré im škodili. Celkom zjednodušene povedané, strach nás donúti utekať rýchlejšie a prežiť. Výskumy ukazujú, že dokonca aj bábätká sa boja pavúkov a hadov, nepotrebujú empirickú skúsenosť na to, aby pochopili nebezpečenstvo.
Ďalšou emóciou, ktorú pociťujeme pri pohľade na niektoré zvieratá, je znechutenie. To vyvolávajú napríklad šváby, červy či chrobáky. Od týchto živočíchov nám zvyčajne priame nebezpečenstvo nehrozí, napriek tomu by ste sa určite striasli, keby ste na nich narazili vo svojej spálni. A následne by ste sa pokúsili tieto živočíchy vykynožiť. Zvyčajne sú totiž znakom toho, že prostredie, v ktorom žijú, nie je hygienické. Pocit znechutenia nás v tomto prípade chráni pred chorobami a špinou.
Na základe týchto dvoch emócií, teda strachu a znechutenia, sa rozhodli vedci z Karlovej univerzity v Česku, zostaviť rebríček tých najdesivejších zvierat. Porovnávali 24 zvierat – mravec, netopier, býk, mačka, šváb, pes, ryba, žaba, kôň, jašterica, voš, červ, moľa, myš, holub, potkan, kohút, slimák, jedovatý had, nejedovatý had, pavúk, pásomnica, osa. Obrázky týchto zvierat ukázali 2 000 dobrovoľníkom, ktorí mali ohodnotiť, ako intenzívne sa týchto zvierat boja, či hnusia.
Aké sú výsledky?
Asi vás veľmi neprekvapí, že najviac sa ľudia boja pavúkov a hadov. Naopak, najmenej negatívnych emócií vyvolávajú domáce zvieratá, ako mačky a psy. Najväčšie znechutenie pociťovali ľudia pri pohľade na pásomnicu, voš, pavúka a červa. Pavúky sa teda umiestili vysoko v obidvoch rebríčkoch.
Vedci si myslia, že dôvodom, prečo sa bojíme práve pavúkov je to, že majú priveľa nôh a dokážu sa zjaviť celkom neočakávane. Na druhom mieste sa umiestnil jedovatý had, zaujímavé je, že obrázok nejedovatého hada nevzbudil až takú emóciu. Zdá sa, že ľudia, ktorí nemajú fóbiu z hadov, dokážu prekonať svoj strach, keď vedia, že im nehrozí skutočné nebezpečenstvo.
Zaujímavé je aj zistenie, že ženy vykazujú vyššie hladiny strachu a znechutenia. Môže to byť tým, že sa nemusia starať len o svoje zdravie, ale aj o zdravie svojich detí. Štúdia jasne ukazuje, že strach nie je našou slabinou, naopak, udržuje nás nažive a zdravých.
Zdroj: curiosity.com
Zdroj titulnej fotografie: Pixabay