Určite to poznáte. Prvá vec, ktorú chcete pri návšteve chorých priateľov urobiť, je obdarovať každého kyticou. Nie je to len duchovný impulz. Dôležitá je nielen príjemná vôňa a krásny vzhľad rastlín. Ich vplyv na ľudské zdravie je oveľa širší a hlbší. Jedna americká záhradnícka spoločnosť skúmala terapeutické účinky kvetov na pacientov v nemocnici a výsledky boli šokujúce.
Stav tých, ktorí boli obklopení jemnými zelenými vetvičkami, listami a púčikmi, sa priaznivo líšil od zdravotného stavu druhej skupiny ľudí bez týchto darov prírody. Po starostlivej analýze údajov vyšlo najavo, že osoby vystavené krásnym kvetom majú nižší krvný tlak. Ich srdcová frekvencia sa vrátila do normálu. Znížil sa prah bolesti a úroveň úzkosti. Ľudia sa tiež tak rýchlo neunavili.
Kvety pre chorých v nemocnici teda pôsobili ako „dodatočný liek“. Vy môžete túto doplnkovú terapiu využiť vo svojom domácom prostredí. Problémov, ktorých vás krásne kvety zbavia, je predsa v dnešnej dobe viac než dosť.
Vôňa kvetov znižuje stres
Svet okolo seba vnímame rôznymi zmyslami a čuch je jedným z nich. Príjemná vôňa kvetov v našom prostredí preto môže na naše telo pôsobiť ako prírodné antidepresívum. Príjemná vôňa kvetu je niekedy na nezaplatenie.
A najlepšie sa o tom presvedčíte pri štýlovom kvetinovom boxe, vďaka ktorému vám bude vôňa a krása kvetov robiť radosť a zdobiť interiér veľmi dlho. Uvidíte, že vaše vnútorné napätie sa rýchlo v obklopení príjemnej vône kvetov zníži.
Ovplyvňuje náladu aj farba kytice?
Ukazuje sa, že nielen vôňa môže zmeniť náš psychologický stav. Dôležitá je aj prevládajúca farba v kompozícii kvetov alebo kytice. Tak napríklad, ČERVENÉ kytice majú silnú energiu. Stimulujú uvoľňovanie hormónov, zlepšujú fyzickú aktivitu a celkový tonus. Červené ruže sú teda schopné nám poskytnúť dávku energie na celý deň.
ŽLTÉ kvety zasa napríklad posilňujú imunitu, zlepšujú psychickú náladu, nútia nás myslieť pozitívne. BIELE posilňujú telo a myseľ, MODRÉ osviežujú a znižujú úroveň agresivity a ZELENÉ zaháňajú zlú náladu, upokojujú a pomáhajú sústrediť sa.
Ako izbové rastliny pôsobia na ľudí?
Väčšina ľudí má doma aspoň niekoľko izbových kvetov v kvetináčoch a niektorí si z bytu urobia úplnú kópiu zimnej záhrady. Nejde len o estetický aspekt. Izbové rastliny sú v praxi nášho života tiež užitočné.
Starostlivosť o rastliny sa pre niektorých stáva koníčkom, ktorý vám umožní relaxovať a odpočinúť si od problémov a každodennej rutiny. Iní sa snažia zlepšiť s kvetmi mikroklímu.
Prečo pestovať kvety doma?
Prítomnosť izbových rastlín má priaznivý vplyv na kvalitu vzduchu v byte. Moderné bývanie je predsa plné vecí zo syntetických materiálov a plastu či nábytku z drevotriesky. Do ovzdušia sa uvoľňujú chemikálie, ktoré sú škodlivé pre naše zdravie. Kvety majú schopnosť absorbovať tieto nebezpečné častice, čistiť vzduch a nasýtiť ho kyslíkom. Preto je ich pestovanie v modernej metropole nielen žiaduce, ale aj nevyhnutné.
Ficusy, papradie, izbové odrody paliem môžu slúžiť ako vynikajúce čističky vzduchu. Kaktusy sú známe svojou schopnosťou absorbovať ionizujúce žiarenie, a preto sú často umiestnené v blízkosti počítačov a televízorov. Zelenec chochlatý zasa ničí baktérie a dezinfikuje vzduch.
Kvety tiež pomáhajú udržiavať v miestnosti optimálnu vlhkosť, čo je obzvlášť dôležité v zime, keď môže vzduch vplyvom kúrenia rýchlo vyschnúť.